Třicetiletý Iráčan způsobil v úterý večer na městské dálnici v Berlíně nehody, které byly podle dosavadních poznatků vyšetřovatelů islamisticky motivovaným útokem. Uvedl to ve středu mluvčí německé prokuratury. Zranění při incidentu utrpělo několik lidí. Podle agentury DPA vycházejí vyšetřovatelé také z toho, že muž, který byl po činu zadržen, trpí psychickými problémy. Vazební soudce dnes podezřelého poslal na psychiatrii. List Der Tagesspiegel napsal, že výpovědi Iráčana ukazují na politicko-náboženský motiv.

"Podle dosavadních poznatků to byl islamisticky motivovaný útok," řekl mluvčí prokuratury. Muž ale podle informací listu Der Tagesspiegel doposud nebyl u bezpečnostních úřadů zařazen jako možný náboženský radikál, policie ho však měla v evidenci kvůli dřívějším činům. Jejich povaha prozatím není známa.

"Máme poznatky vedoucí do islamistického prostředí," řekl Steltner. Podrobnosti o možných vazbách na radikály ale neuvedl. Policie sdělila, že o možné Iráčanově příslušnosti k některé z teroristických organizací nemá informace.

Berlínský ministr vnitra Andreas Geisel televizní stanici RBB řekl, že kontrarozvědka o podezřelém neměla žádné záznamy. Byl sice kontaktní osobou jedné nebezpečné osoby ze sousedství, ale policie ho znala jen kvůli ublížení na těle a kladení odporu policistům. "Podle nynějších poznatků tu není žádná síť, která by stála v pozadí, ale ještě uvidíme, co vyplyne z vyšetřování," potvrdil také Geisel. I on však předtím hovořil o islamistickém útoku. "Nábožensky motivovaný čin není vyloučen," řekl.

Generální státní zastupitelství ve středu večer oznámilo, že vazební soudce obviněného předběžně poslal na "uzavřené psychiatrické zařízení" vazební věznice.

Iráčan svůj záměr předem naznačil na facebooku. V příspěvku zveřejnil fotografie auta, se kterým pak nehody způsobil, a také sérii náboženských citátů. Použil přitom termín mučedník.

Sérii nehod na městské dálnici A100 muž způsobil v úterý večer. Po nehodách zastavil a na dálnici položil na střechu svého vozu krabici, o níž tvrdil, že obsahuje výbušninu. To se nakonec neprokázalo. "Nikdo se ani nepřiblíží, jinak zemře," prohlašoval muž. Podle místních médií rovněž křičel "Alláhu akbar" (arabsky "Bůh je veliký"), což Steltner potvrdil.

Kvůli riziku, který by krabice mohla představovat, nasadili policisté zvláštní techniku včetně rentgenu. Žádné výbušniny ale nenalezli ani v autě.

Celkem muž způsobil tři nehody ve čtvrtích Wilmersdorf, Schöneberg a Tempelhof. Nejvážnější zranění utrpěli dva motorkáři. Deník Bild napsal, že jeden z motorkářů, hasič vracející se z pracovní směny domů, jehož stroj skončil pod autem Iráčana, musel být na místě nehody oživován.

Steltner k útokům řekl, že Iráčan na dálnici doslova uspořádal hon na motorkáře. Srazil dva a najel i na řidiče skútru. Vedle toho naboural i jedno auto.

Úsek dálnice A100, která vede skrze metropoli, byl večer několik hodin uzavřen, což způsobilo dopravní zácpy. Ještě dnes ráno byla část dálnice zablokována kvůli vyšetřování.