Polské prezidentské volby patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to výsledky průzkumu provedeného mezi voliči po odevzdání hlasů agenturou Ipsos.

Duda, podporovaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), podle exit pollu vyhrál s podporou 50,4 procenta hlasujících voličů. Jeho soupeř z tábora hlavní opoziční stany Občanská platforma (PO) Rafal Trzaskowski dostal 49,6 procenta hlasů.

Ačkoli Duda se už veřejně raduje z obhájení úřadu hlavy státu, jeho náskok je velmi těsný a nepřesahuje rámec možné statistické chyby. Ipsos upozornil, že tato chyba může činit až dvě procenta.

"Báječné! Děkuji mnohokrát! Ať žije Polsko! Moji drazí, viděli jste tuto úžasnou účast, téměř 70 procent. Vyhrát volby s takovou účastí je neuvěřitelná zpráva. Jsem velmi dojatý. Děkuji z celého srdce všem svým krajanům," prohlásil Duda po oznámení údajů z průzkumu.

Na druhé straně Trzaskowski neztrácí do oznámení konečných výsledků naději. "To je jen začátek. Jsem přesvědčený, že zvítězíme a že se to jen tak snadno nezmění. Jakmile jsme se probudili, nic nás neuspí. Pokud jsme se probudili, vytvořili jsme pouto a řekli jsme, jaké Polsko chceme, že chceme rovnováhu a brát v úvahu tu moc, kterou máme v rukou. Na jedné straně byl celý státní aparát, propaganda. Měli naprosto všechno, spoustu peněz, manipulace. A my jsme měli občanskou společnost," prohlásil Dudův protikandidát.

Konečné oficiální výsledky by centrální volební komise měla oznámit nejpozději hodinu před úterní půlnocí. Předpokládá se nicméně, že známé by mohly být už o den dříve.

Podle údajů z průzkumu agentury Ipsos byla dnes účast voličů nejvyšší od pádu komunistického režimu. Ve druhém kole hlasovalo 68,9 procenta z téměř 30 milionů oprávněných voličů. Prvního kola, které se konalo před dvěma týdny, se jich zúčastnilo 64,51 procenta.

Pro vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která Dudu podporuje, má setrvání jejího kandidáta v úřadu šéfa státu zásadní význam. V klíčové dolní komoře parlamentu má sice těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet na návrhy zákonů.

Těsnému výsledku napovídaly i předvolební průzkumy. Polská média v tomto týdnu publikovala celkem deset sociologických průzkumů, v nichž v šesti zvítězil stávající prezident a ve čtyřech jeho vyzyvatel. Rozdíl mezi oběma soupeři ovšem nikdy nebyl vyšší než 1,4 procenta, tedy pod hranicí statistické chyby.

Původní termín prvního kola volby byl 10. květen. Kvůli pandemii vyvolané šířením koronaviru a kvůli pochybnostem ohledně způsobu a spravedlnosti hlasování se ale nakonec konalo až 28. června. Duda v něm vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů. Trzaskowski dostal 30,46 procenta a skončil druhý.