Ruské úřady ve čtvrtek po více než dvou letech zrušily zákaz používání komunikační aplikace Telegram. Podle agentury Reuters nedokázaly vynutit jeho dodržování a platformu používaly navzdory omezení dokonce i některé státní instituce.

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor odůvodnil krok tvrzením, že její zakladatel Pavel Durov je ochoten spolupracovat s úřady v boji proti terorismu a extremismu. "Roskomnadzor upouští od požadavku bránit přístupu na chatovací aplikaci Telegram po dohodě s generální prokuraturou," uvedl úřad v prohlášení.

Některá ruská média zrušení zákazu hodnotí jako kapitulaci úřadů, neboť aplikaci pro šifrovanou komunikaci i nadále používalo velké množství lidí.

Durov byl ve sporu se státními orgány kvůli jejich požadavku na rozšifrování zpráv uživatelů. Roskomnadzor požadoval, aby Telegram předával určitá data, aby mohl být zařazen na vládní seznam distributorů informací. Durov ale šifrovací klíč vydat odmítal a požadavek označoval za protiústavní.

Soudní zákaz přístupu k aplikaci byl vydán v dubnu 2018. Používání Telegramu ale úřady nedokázaly technicky zabránit a počet jeho uživatelů naopak vzrůstal. Stal se dokonce nejrozšířenější aplikací používající zpravodajské kanály.

O ne zcela důsledném přístupu státních institucí k zákazu hovoří podle Reuters skutečnost, že ačkoliv byl Telegram oficiálně zakázán, svůj kanál zde má například ministerstvo zahraničí či krizový štáb zřízený pro boj s koronavirem.