Brigádní generál František Ridzák převzal velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. Ridzák bude stát v jejím čele šest měsíců, funkci velitele mu předal jeho portugalský předchůdce Joao Boga Ribeiro. Slavnostní ceremoniál se konal v hlavním malijském městě Bamaku, informovala armáda.

Ridzák bude velet více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Česká republika do ní v současné době přispívá 120 vojáky.

Ve své nové funkci bude Ridzák řešit nejen otázky výcviku, ale zabývat se bude muset i opatřeními proti šíření koronaviru, který Mali i samotnou EUTM postihl. Slavnostní předávací ceremoniál se kvůli protipandemickým opatřením uskutečnil v omezeném rozsahu.

Kromě velitele celé mise česká armáda přebírá i další významné posty v jejím velení, do Mali kvůli zajištění velení mise vyslala 40 vojáků. Část z nich bude tvořit Ridzákův osobní štáb, další se zapojí do práce mezinárodního štábu mise. Funkci náčelníka štábu zaujme plukovník Václav Vlček. Čeští důstojníci také převezmou dvě oddělení mezinárodního štábu. Funkce velitele výcvikové základny Koulikoro se ujme plukovník Martin Botík.

V Mali zároveň i nadále bude působit české úkolové uskupení více než sedmi desítek vojáků, kteří mají na starosti ochranu velitelství a výcvikové základny. Součástí týmu jsou i instruktoři.

Rada Evropské unie letos rozšířila mandát mise a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci prostřednictvím vojenského poradenství či výcviku poskytnout vojenskou pomoc i dalším zemím, především Nigeru a Burkině Faso. Naplnění nového mandátu bude jedním z Ridzákových úkolů.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je pátek kvůli převzetí velení pro českou armádu významným dnem. "Je to projev důvěry v profesionalitu českých vojáků, ale také výzva a důležitý příspěvek v boji proti terorismu a nelegální migraci," uvedl. Připomněl, že česká armáda v Mali působí již sedm let.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist