Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta z dubnové hodnoty 14,7 procenta. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo práce. Uplatnění na trhu práce našlo asi 2,5 milionu lidí, což znamená, že firmy začínají v mnohem větších počtech brát zpět ty, které kvůli dopadům koronaviru v březnu a dubnu propustily.

Nečekaný vývoj květnové nezaměstnanosti analytici pokládají za signál toho, že hospodářství se z dopadů karanténních opatření zotavuje rychleji, než se čekalo.

Analytici předpokládali, že kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru se míra nezaměstnanosti dostane v květnu až ke dvaceti procentům. Byla by tak nejvýše od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Přírůstek 2,5 milionu pracovních míst je podle ministerstva práce nejvyšší měsíční nárůst od roku 1939. Místa přibyla zejména v pohostinství, stavebnictví, školství, zdravotnictví a maloobchodní prodej. "I když jsou to dobré a překvapivé zprávy, možná šlo jen o sesbírání ovoce, které bylo snadno na dosah. Možná tohle jen byli ti pracovníci, které bylo nejjednodušší získat zpět," řekl ekonom ze společnosti Evercore ISI Ernie Tedeschi deníku The New York Times.

Podle ministerstva práce přibližně 1,4 milionu lidí nastoupilo na místo v restauraci, včetně těch, kteří se jen vrátili na své místo. Asi 460 tisíc získalo zaměstnání ve stavebnictví, 370 tisíc v maloobchodním prodeji a 390 tisíc ve zdravotních a sociálních službách. Výrazný boom zaznamenaly zubařské ordinace, kam se vrátilo 245 tisíc zaměstnanců.

Více než polovina pracovních míst obsazených v květnu byla v restauracích a barech, z nichž většina obdržela pomoc od vlády. Páteční čísla naznačují, že právě program pomoci společně s dalšími vládními kroky pomohly vyrovnat alespoň část ekonomických škod, tvrdí Michelle Meyerová, šéfka pro americkou ekonomiku v Bank of America.

"Opravdu velká zpráva o pracovním trhu. Výborně to děláte, prezidente Trumpe (žertuju, ale je to tak)!," napsal americký prezident Donald Trump na Twitteru jen několik minut po zveřejnění statistiky.

"Je to důkaz toho, že postupujeme správně," řekl později americký prezident na tiskové konferenci. "To, co se dnes stalo, je mimořádné," dodal. Trump se označil za klíč k "raketovému" oživení ekonomiky, čímž argumentoval pro své znovuzvolení v listopadu, shrnula část jeho výstupu agentura AP. Podle některých ekonomů do listopadu míra nezaměstnanosti v USA neklesne pod deset procent.

Americký prezident se během své promluvy též postavil proti tomu, že některá města a státy zachovávají karanténní opatření.

Americký prezident Mike Pence v rozhovoru s televizí CNBC konstatoval, že z údajů o pracovním trhu vyplývá, že ekonomická obnova "začíná dnes". Mimo jiné dále řekl, že prezident Trump chce snížit daň ze mzdy.

"Pokud (pokles míry nezaměstnanosti) potvrdí údaje v nadcházejících měsících, znamenalo by to, že pracovní trh má nejhorší za sebou, což by bylo pozitivní pro spotřebitele, spotřebu a hospodářský růst, u nějž se ve druhém čtvrtletí očekává, že dosáhne dna," konstatoval Jon Hill, stratég společnosti BMO Capital Markets. "Akcie, úroky a americký dolar reagovaly růstem, zatímco zlato kleslo, což nám napovídá, že akciové trhy mohou v blízké budoucnosti dále posilovat," dodal.

"(Vývoj pracovního trhu) způsobuje klasický růstový šok akciových trhů," konstatoval Patrick Leary, stratég společnosti Incapital. Poukázal ale na nedávné statistiky o pracovním trhu, jež za výrobní a nevýrobní odvětví dodal Institut řízení dodávek a pro soukromý sektor organizace ADP, které vykázaly pokles pracovních míst. Stav zaměstnanosti v nezemědělských sektorech, který dnes zveřejnilo ministerstvo práce, považuje Leary za výjimku, která by měla být "vítána s opatrným optimismem".

Americký dolar v reakci posílil

Páteční zpráva o vývoji nezaměstnanosti podpořila dolar. Zisky americké měny však zůstávají nízké kvůli pokračujícímu nejistému stavu domácí ekonomiky. 

V 17:45 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,2 procenta na 96,84 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 procenta na 1,1305 USD, dolar k jenu vzrostl o 0,6 procenta na 109,73 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,3 procenta na 124,04 JPY.

Příznivá zpráva z trhu práce přišla po údajích, které ukázaly, že důvěra spotřebitelů, zpracovatelský sektor i sektor služeb se stabilizovaly. Ekonomické podmínky se výrazně zlepšují od doby, kdy se začala ekonomika po karanténě znovu otevírat.

Manažer Manulife Asset Management Chuck Tomes však poznamenal, že výhled dalšího ekonomického vývoje zůstává nejistý a existuje možnost druhé vlny infekce. To brzdí zisky dolaru.

Vůči euru pak byl růst dolaru viditelně nízký také díky čtvrtečnímu rozhodnutí Evropské centrální banky rozšířit stimulační program. Za celý týden by tak euro mohlo stoupnout o téměř dvě procenta a posílit již třetí týden za sebou, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist