Spojené státy jsou tak velké, že jejich hlavním rysem je rozmanitost. A to se týká i jednotlivých institucí a vlády, která může být a je místo od místa naprosto odlišná. Toho, co Američany sjednocuje, je velmi málo: důraz na svobodu, jednotná měna dolar, federální ústava – a armáda.

To, jak jsou ozbrojené síly pro jednotu Ameriky důležité, nyní prověřuje prezident Donald Trump, když armádu povolal na potlačení protestů po zabití Afroameričana George Floyda bělošskými policisty v přímém přenosu. Od protestů proti válce ve Vietnamu se neobjevilo kolem americké armády tak silné politické pnutí jako nyní. A vojáci, respektive nejvyšší velení, nezůstali potichu.

Nevoli s nasazením vojáků, kteří na rozdíl od národní gardy nebo policie podléhají prezidentovi a federálním úřadům, vyjádřil ministr obrany Mark Esper. Tomu se nelíbí, že prezident chtěl k použití armády využít zákon z roku 1807 o potlačení vzpoury.

Jasné prohlášení odsuzující rasismus a diskriminaci a výzvu k udržení jednoty vydalo třeba velení amerického vojenského námořnictva. Šéf sboru náčelníků štábů, tedy nejvýše postavený americký voják generál Mark Milley vydal výzvu, v níž upozorňoval vojáky, že přísahali dodržovat ústavu, která dává Američanům právo "na svobodu projevu a mírová shromáždění".

Američtí velitelé tyto výzvy chtěli zveřejnit dřív, ale vedení Pentagonu jim podle deníku Wall Street Journal první týden po zabití Floyda doporučilo spíš být zdrženliví. To se změnilo poté, co Trump nařídil silou vyklidit park vedle Bílého domu, aby se mohl dojít vyfotit s biblí k demonstranty poničenému kostelu svatého Jana. Tam ho doprovázel i ministr obrany Esper a generál Milley.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.