Ve Spojených státech v dubnu zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 procenta z březnových 4,4 procenta, a dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Vyplývá to podle agentury AP z pátečních údajů amerického ministerstva práce, které odrážejí negativní dopady koronaviru na největší ekonomiku světa.

Dubnové údaje jsou nicméně o něco příznivější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zánik 22 milionů pracovních míst a nárůst míry nezaměstnanosti na 16 procent.

Vláda upozornila, že mezi nezaměstnané nebyla započítána řada lidí, které zaměstnavatelé v důsledku koronavirové krize dočasně uvolnili z práce. Po jejich zahrnutí by podle vlády míra nezaměstnanosti dosáhla 19,5 procenta, píše Reuters.

Podnikatelskou aktivitu v USA těžce zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Dubnová míra nezaměstnanosti výrazně překonala předchozí poválečný rekord 10,8 procenta z listopadu 1982. Ještě v únoru se míra nezaměstnanosti v USA nacházela na 3,5 procenta a byla nejnižší za pět desetiletí.

Ekonomové podle Reuters nepředpokládají, že trh práce nyní čeká rychlé oživení. "Vzhledem k předpokládané změně v postojích spotřebitelů, odrážejících nejistotu ohledně zdraví, majetku, příjmů a zaměstnanosti, neobnoví řada podniků provoz. A pokud ho obnoví, přijmou méně lidí," uvedl ekonom Steve Blitz ze společnosti TS Lombard.

Ekonomické problémy způsobené koronavirovou krizí jsou podle Reuters špatnou zprávou pro úsilí amerického prezidenta Donalda Trumpa o znovuzvolení v listopadových volbách. Trump nyní prosazuje obnovování hospodářského života v USA, přestože země stále vykazuje vysoké přírůstky počtu potvrzených případů nákazy koronavirem.

"Pokud lze v dnešní ponuré zprávě o trhu práce najít něco pozitivního, je to zjištění, že stav ekonomiky se již nemůže zhoršovat," uvedl analytik Chris Rupkey ze společnosti MUFG. "Nezaměstnanost se může pouze snižovat, protože mnoho států začíná znovu otevírat (ekonomiku)," dodal.

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou

Obchodní dohoda Spojených států a Číny navzdory obchodnímu napětí platí, uvedli čelní zástupci USA. O tiskové konferenci amerického ministra financí Stevena Mnuchina, obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera a čínského vicepremiéra Liou Chea v pátek informoval list The Financial Times. Společné prohlášení Mnuchina a Lighthizera zmírnilo obavy, že pandemie ukončila křehké hospodářské příměří USA a Číny.

Uklidňujícímu konstatování Washingtonu předcházela opakovaná kritická vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa týkající se čínského postupu proti koronaviru. Čína podle šéfa Bílého domu nedokázala koronavirové krizi zabránit. Minulý víkend Trump v rozhovoru s televizí Fox News pohrozil, že obchodní dohodu ukončí, pokud Peking nedostojí svým závazkům.

"Obě strany se shodly, že utváření vládní infrastruktury nezbytné k úspěšnému dovršení dohody dobře pokročilo. Dohodly se také, že obě země navzdory současné světové zdravotní krizi včas dostojí závazkům z dohody," uvedli ve společném prohlášení Mnuchin a Lighthizer.

Peking a Washington v polovině prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst.

Peking se zavázal, že během dvou let zvýší nákupy zboží a služeb z USA o 200 miliard dolarů (přes pět bilionů korun). Někteří odborníci přitom již před vypuknutím epidemie schopnost Číny splnit tento závazek zpochybňovali. Jejich odhad umocňuje i nynější prudký pokles poptávky.

"Čína nedokáže dohodu naplnit a Spojené státy to vědí. Jestliže bude Washington vůči plnění striktní, dohoda se rozpadne," uvedl Š' Jin-chung, který je ředitelem centra pro americká studia na jedné z pekingských univerzit. Možnost, že by Trump uvalil na Čínu za stávající ekonomické situace sankce, považuje za "šílenství".

Jiní mají za to, že Čína svým závazkům dostojí. Myslí si to i ředitel ústavu amerických studií při čínské akademii sociálních věd Chuang Pching. "Postoje Liou Chea a Lighthizera byly vždy pragmatické a neovlivní je problémy jiných ministerstev," konstatoval Chuang. Jestli se pandemie ve Spojených státech zhorší, přitvrdí podle něj i Trumpovy výpady proti obchodu s Čínou a globalizaci.