Německé vládní strany ve středu večer schválily nový balík opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií koronaviru v hodnotě 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu korun). Koaličním partnerům, tedy konzervativcům Angely Merkelové a sociálním demokratům, se podařilo překonat rozdílné názory, například pokud jde o pobídky pro koupi nových automobilů či úlevy pro velmi zadlužené obce, a shodli se na stimulačním balíčku, který je podstatně větší než podobná opatření v dalších zemích eurozóny, uvedla agentura Reuters.

Markus Söder, předseda Křesťansko-sociální unie (CSU), za hlavní bod stimulačního balíku považuje snížení daně z přidané hodnoty z 19 na 16 procent, respektive ze sedmi na pět procent u snížené sazby DPH. Týkat se to bude období od 1. července do konce letošního roku. Rodiny s dětmi dostanou jednorázovou dávku ve výši 300 eur (skoro 8000 korun) na každého potomka.

Velká koalice se naopak rozhodla, že nebudou vypláceny příspěvky na koupi nových aut na naftu i benzin produkujících malé množství emisí. Naopak významnou měrou plánuje podporovat prodej elektromobilů. Spolková vláda také chce miliardami eur podpořit železniční společnost Deutsche Bahn (DB), která v době krize spojené s koronavirem přišla o drtivou část příjmů.

"V Česku se asi tajně doufalo ve větší podporu, ale buďme rádi. V Česku se již některé elektromobily vyrábí a i úspora DPH na vozy může mít psychologicky dobrý efekt na poptávku ve vhodném čase. I se zmíněnou podporou bude pořizovací cena elektromobilů v průměru vyšší než u srovnatelných vozů se spalovacím motorem," říká partner poradenské společnosti EY pro automobilový sektor Petr Knap.

V březnu německý parlament schválil první záchranný balík v hodnotě kolem 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Navzdory stimulačním opatřením se předpokládá, že Německo v letošním roce zažije nejprudší hospodářský pokles od druhé světové války.

Vláda koncem dubna předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce klesne o 6,3 procenta. V příštím roce počítá vládní prognóza s růstem HDP o 5,2 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.