Volební shromáždění v americké Iowě v pondělí večer místního času (v úterý ve 2:00 SEČ) zahájila proces výběru kandidáta Demokratické strany, který se letos v listopadu v prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi.

Během příštích více než čtyř měsíců se v každém ze států USA uskuteční primární volby nebo stranická shromáždění, která delegují své zástupce na červencový nominační sjezd v Milwaukee.

V Iowě registrovaní voliči demokratů rozhodovali o kandidátech zhruba na 1600 stranických shromážděních, poprvé v historii tohoto státu mohli tyto volební akce organizovat i lidé pobývající v zahraničí nebo v jiném státě USA.

O nominaci se uchází jedenáct demokratických politiků, k favoritům patří vermontský senátor Bernie Sanders, bývalý viceprezident Joe Biden, senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová a bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg. Podle průzkumů má na oněch 15 procent šanci právě jen čtveřice favoritů.

Technické problémy ovšem způsobily odklad v ohlášení výsledků. Ty jsou kompletní zhruba z jedné čtvrtiny, zbytek při sčítání doprovázejí blíže neurčené potíže. O útok hackerů či jiný nepřátelský čin ale prý nejde. Podle informací serveru Politico ze štábů dvou kandidátů budou výsledky zveřejněny zřejmě nejdříve ráno místního času (po poledni SEČ), oficiální zdroje však přesný čas zatím neuvedly.

Mluvčí Demokratické strany ve vyjádření uvedl, že se nejedná o útok hackerů či jiný nepřátelský čin. Podle některých zdrojů, na které se odvolává agentura AP, je příčinou potíží mobilní aplikace, která má organizátorům výsledky ze zhruba 1700 volebních shromáždění pomoci shromažďovat. Z jednotlivých míst volební komisaři místo toho dodávají do centra výsledky telefonicky. Linky jsou ale zahlceny.

Straničtí činitelé rovněž uvedli, že ověřují správnost zaslaných výsledků a chtějí se ujistit, že nebudou napadnutelné. Letos se totiž budou poprvé zveřejňovat i průběžné výsledky a strana má dát k dispozici celkem tři sady údajů. Většina amerických médií však určuje vítěze podle počtu získaných takzvaných státních delegátů.

Senátor Sanders, představitel levého křídla amerických demokratů, už však prohlásil, že vede před Buttigiegem. Sanders se podle agentury AFP odvolal na vlastní dílčí údaje o výsledcích hlasování, zveřejněné v noci na úterý. Oficiální výsledky strana dosud nezveřejnila.

Sandersův tým publikoval údaje z téměř 40 procent volebních místností. Kritizoval přitom "neschopnost Demokratické strany v Iowě" zveřejnit výsledky brzy po pondělním hlasování.

Podle těchto údajů vede Sanders s 28,62 procenty před Buttigiegem (25,71) a Warrenovou (18,42), která je podobně jako Sanders pokládána za představitelku levého křídla. Bývalý viceprezident Biden je teprve čtvrtý s 15 procenty, což by představovalo špatný výkon pro muže, který už měsíce vede průzkumy veřejného mínění na celostátní úrovni, poznamenala AFP.

Nominační systém v Iowě je komplikovaný, podle mnohých archaický a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči rozdělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině nebo mohou založit novou. Tomuto procesu se v Iowě říká "realignment", tedy přeskupení.

Výsledky z jednotlivých shromáždění obdrží vedení Demokratické strany v Iowě, které podle nich určí, koho delegáti tohoto státu na nominačním sjezdu podpoří. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál Sanders, který těsně porazil pozdější celkovou vítězku nominačního souboje Hillary Clintonovou.

Své primárky, spíše ovšem symbolické, v pondělí v Iowě absolvovali i republikáni. S přehledem je vyhrál Trump, který čelil minimálnímu tlaku protikandidátů. Za "absolutní fiasko" označil Trump pak volební proces v Iowě.

"Demokratická volební shromáždění jsou absolutním fiaskem. Nic nefunguje, stejně jako když řídili zemi," napsal Trump na twitteru. "Jediný člověk, který může tvrdit, že včera zaznamenal v Iowě velké vítězství, je Trump," pokračoval prezident. 

Iowa je již po desetiletí prvním kláním nominačního procesu do prezidentských voleb. Díky této pozici je na ni upírána každé čtyři roky velká pozornost médií. V často nestrukturovaném poli kandidátů je totiž prvním ukazatelem toho, kdo má u voličů reálnou šanci na úspěch. Po výběru v Iowě se pole kandidátů obvykle zúží.

Podíl Iowy, která má jen málo přes tři miliony obyvatel, na celkovém počtu delegátů nominačního sjezdu je přitom malý. V Milwaukee se v létě sejde 1991 delegátů, z Iowy jich přijede jen 41.

Celkové náklady všech demokratických kandidátů na nominační kampaň podle agentury Reuters přesáhly jednu miliardu dolarů. V únoru budou vybírat svého kandidáta ještě demokraté ve státech New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína.

Související
Související