V souvislosti se šířením koronaviru se v pondělí ráno sejde Bezpečnostní rada státu. ČTK to v neděli v SMS zprávě napsal premiér Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy vlády se Bezpečnostní rada státu sejde v pondělí ráno před schůzí vlády.

Premiér na svém facebookovém profilu uvedl, že v souvislosti se šířením koronaviru se už nyní kontroluje, zda někdo z cestujících do České republiky nevykazuje příznaky nákazy. Na letišti Praha jsou podle něj připraveni zdravotníci a v pohotovosti je stálá lékařská služba a také hasiči. "Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu," informoval Babiš.

Pražské Letiště Václava Havla zatím nebude kvůli onemocnění zpřísňovat kontroly. Plošný screening podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemá vzhledem k inkubační době 14 dnů smysl. Chce ale vytipovávat cíleně pasažéry, kteří vykazují příznaky nákazy. Několik lidí, naposledy v neděli dvě ženy, už bylo vyšetřeno, zatím se žádný případ nepotvrdil. Ministr to v neděli řekl novinářům na tiskové konferenci.

Česko podle ministra postupuje v souladu s mezinárodními organizacemi, opatření jsou dostatečná. "Veškerý systém, tak jak je nastaven, je nastaven správně. Orgány ochrany veřejného zdraví jsou zcela v pohotovosti," řekl ministr. Zakazovat přímé lety z Číny do Prahy nepovažuje za racionální, když veškerá okolní letiště přílety z Číny mají ponechány.

Důležité je podle něj zvýšit informovanost pasažérů, kteří přilétají do České republiky, aby věděli, co mají dělat, pokud na sobě budou pozorovat symptomy onemocnění koronavirem. Cedule budou rozmístěny po celém letišti tak, aby všichni pasažéři kolem nich prošli. "Budou v češtině, čínštině, angličtině a připravujeme i další jazyky," řekl ministr.

Ve Vietnamu je v nemocnici kvůli novému koronaviru český občan. Informaci zveřejněnou vietnamskými zpravodajskými weby potvrdilo české ministerstvo zahraničí, podle něhož byl Čech hospitalizován z "čistě preventivních důvodů".

Ministr zdravotnictví Vojtěch uvedl, že podle jeho informací se nepotvrdil nový koronavirus u tohoto pacienta. "V zásadě informace jsou takové, že se nepotvrdil případ koronaviru u toho Čecha, který je hospitalizován ve Vietnamu," řekl v neděli ministr.

Vietnamský server Tuoi tre news upřesnil, že na oddělení tropických nemocí všeobecné nemocnice v Danangu je s horečkou na pozorování 12 lidí. Jedná se o sedm Číňanů, čtyři Vietnamce a jednoho Čecha. Všichni byli nedávno v kontaktu s "vysoce rizikovým subjektem", řekl serveru nejmenovaný představitel nemocnice.

Související

První podezření na pacienta s koronavirem už údajně prověřovali i zdravotníci na Slovensku. Nakonec se ale nepotvrdilo. Napsal to v neděli zpravodajský web tvnoviny.sk. Podle neupřesněných zdrojů tohoto portálu se případ týkal muže z bratislavské Petržalky. Pacient byl převezen do Nemocnice Kramáry, ale provedené testy neprokázaly, že se nakazil novým typem koronaviru, jehož se v těchto dnech obává celý svět.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví v první reakci zprávu o prověřování možné nákazy nepotvrdilo, ale ani nepopřelo. Sdělilo, že situaci velmi pečlivě monitoruje. "Na Slovensku koronavirus k dnešnímu dni nebyl potvrzen. Resort však dělá všechna preventivní opatření s cílem maximální ochrany obyvatelstva," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Eliášová.

Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínských úřadů sílit. Na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), který se začal šířit v roce 2002 a usmrtil 800 lidí, je nový koronavirus infekční i v inkubační době. Oznámil to v neděli zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 80 lidí a nakažených je 2744. Do Pekingu míří na jednání s místními úřady a zdravotními experty generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ma řekl, že schopnost přenosu viru roste a nemocných může dále přibývat. Připustil, že se o viru zatím ví jen málo a není ani jasné riziko spojené s případnou mutací viru. Je zřejmé, že je virus infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní. Tím se liší od viru SARS. Úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma.

Zdravotnická komise v pondělí ráno informovala o 769 nových potvrzených případech nákazy za posledních 24 hodin. Dalších více než 30.000 lidí, kteří přišlo do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila pět případů nákazy v Hongkongu a dva případy v Macau. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.

Americký konzulát ve Wu-chanu má v plánu v úterý evakuovat své zaměstnance a některé další americké občany na palubě charterového letounu. Podobné opatření má v plánu Japonsko a rovněž i francouzská vláda již oznámila, že odveze z Wu-chanu stovky svých občanů. Ti Francouzi, kteří budou chtít oblast opustit, mohou využít přímého letu v polovině týdne, poté budou 14 dní v karanténě, uvedla francouzská ministryně zdravotnictví.

Čínské úřady v pondělí oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního nového roku, které začaly v sobotu. Chtějí tak odradit tamní obyvatele od cestování a přispět k zastavení šíření viru. Konec novoročních svátků má být posunut z pátku na neděli, aby "se účinně snížil počet hromadných shromáždění" a "zastavilo se šíření epidemie", uvedl Peking ve svém prohlášení.

Čínské úřady přijaly i další opatření, například v provincii Chu-pej oznámily zastavení autobusové dopravy na linkách mezi městy i mezi provinciemi. Starosta Wu-chanu dále konstatoval, že očekává okolo tisícovky dalších nakažených. Ve městě se urychleně budují dvě nemocnice s kapacitou 1000 a 1300 lůžek. První z nich má být hotová 3. února, druhá za tři týdny. Guvernér provincie Chu-pej uvedl, že hlavním problémem je nedostatek zdravotnických zásob.

Stálý výbor politbyra, nejmocnější orgán v zemi, v sobotu zřídil speciální tým na boj proti šíření epidemie. Výbor nařídil úřadům všech úrovní, aby Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, zajistily zásobování. Čínský prezident Si Ťin-pching, který výboru předsedal, označil situaci za "vážnou".

V reakci na šíření koronaviru ze sousední Číny Mongolsko od pondělí až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru