Demonstranti a íránská média zvyšují tlak na vedení země, pořádková policie v ulicích hlavního města proto rozmístila další posily. Uvedla to v neděli agentura Reuters. Nepokoje začaly sílit poté, co íránské ozbrojené síly v sobotu přiznaly, že omylem sestřelily ukrajinské dopravní letadlo.
Policie v sobotu večer použila slzný plyn proti tisícům lidí, kteří vyšli do ulic Teheránu a dalších velkých měst po celé zemi. Skandováním "Smrt diktátorovi!" mnozí vyjadřovali hněv vůči nejvyššímu duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu. O protestech informovala i polostátní média, videa z demonstrací se šířila po sociálních sítích.
"Omluvte se a odstupte," vyzývá na titulní straně reformní list Etemád. Jde podle něj o "požadavek lidu", aby odešli ti, kdo jsou zodpovědní za nezvládnutí krize kolem pádu letadla. Jiný, umírněný deník napsal, že by měli být odvoláni či odstoupit ti, kteří odkládali zveřejnění příčin katastrofy, čímž poškodili důvěru lidí ve státní zřízení.
Při sestřelení ukrajinského letadla krátce po startu letadla z teheránského letiště přišlo ve středu o život všech 176 lidí na palubě. Mnozí z cestujících byli Íránci, případně lidé s dvojím občanstvím. Velká část jich byla z Kanady (UIA). Gardy byly tou dobou v pohotovosti v očekávání americké odvety za íránský raketový útok na americké síly na základnách v Iráku, který byl odvetou za americký likvidační útok na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu.
V následujících dnech íránští představitelé kategoricky popírali západní obvinění, že letoun sestřelila íránská raketa, odpálená pravděpodobně omylem.
Íránský prezident v sobotu prohlásil, že šlo o "katastrofální chybu", a omluvil se. Jeden z velitelů revolučních gard ale ještě více rozlítil hněv lidí prohlášením, že o sestřelení letadla informoval úřady už ve středu.
Kritika úřadů není v Íránu neobvyklá, většinou ale zůstává skrytá. Íránští představitelé se nyní snaží vykreslovat katastrofu s letadlem jako další ránu zasazenou národu, který truchlí po zabití Solejmáního.
Demonstranti ale už v sobotu plakáty s generálem strhávali. Rozhořčení na úřady lidé ventilují i na sociálních sítích, kde se ptají, proč jejich představitele více zaměstnávala snaha odrážet kritiku ze zahraničí než starost o truchlící pozůstalé. Jiní se zase ptají, proč letiště nebylo v době takového napětí uzavřeno.
Íránské ministerstvo zahraničí si v neděli předvolalo britského velvyslance, aby vysvětlil svou účast na sobotní nepovolené demonstraci, při které jej nakrátko zadržela policie. Před velvyslanectvím podle agentury AFP demonstrovalo 100 až 200 lidí, kteří spálili britskou vlajku. Velvyslanec Rob Macaire už dříve na twitteru napsal, že se neúčastnil žádné demonstrace, ale že šel na akci k uctění obětí ze sestřeleného letadla. Uctění památky obětí pokládá za normální, a to tím spíše, že mezi oběťmi byli také britští občané. Místo opustil hned poté, co začaly zaznívat protivládní hesla.
Britský ambasador byl zatčen před jednou z teheránských univerzit, které se staly centrem demonstrací. Po více než hodině byl propuštěn. "Zatčení našeho velvyslance v Teheránu bez důvodu a bez vysvětlení je hrubým porušením mezinárodního práva," uvedl v reakci britský ministr zahraničí Dominic Raab.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist