Írán v sobotu přiznal, že jeho ozbrojené síly ve středu sestřelily ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě. Tvrdí ale, že to bylo omylem. Důvodem byla podle sdělení armády lidská chyba. Íránské úřady se za incident omluvily a zdůraznily, že ti, kdo jsou za něj zodpovědní, budou postaveni před spravedlnost. Ukrajinský prezident řekl, že jeho země od Íránu očekává úplné přiznání viny, oficiální omluvu a kompenzaci.
Ukrajinské letadlo podle komuniké íránských ozbrojených sil přelétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna takovýmto chybám předešla.
Íránské revoluční gardy přijaly za sestřelení letadla plnou zodpovědnost. V televizním vystoupení to uvedl velitel gardistů. "Přijímám úplnou odpovědnost" za tuto katastrofu, uvedl generál Amír Alí Hádžízádeh. "Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí," dodal.
Íránské revoluční gardy ukrajinský letoun podle generála omylem pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu. Raketu, která letoun sestřelila, odpálil voják, který k tomu nedostal přímý rozkaz. Podle generála se tak stalo vinou rušení rádiového provozu a v časové tísni. "Musel se rozhodnout, zda vystřelí, anebo nevystřelí. Rozhodl se špatně," řekl.
Raketa krátkého doletu podle generála explodovala vedle letadla, což vysvětluje, že stroj dokázal ještě chvíli pokračovat v letu.
Generál také uvedl, že o nezamýšleném sestřelení letadla informoval úřady ve středu. Generální štáb se podle něj nesnažil zatajit pravdu, ale záležitost vyšetřoval.
Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, žádný z cestujících ani členů posádky pád stroje nepřežil. Ihned se objevily spekulace, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde jsou umístěni i Američané. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době proto byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana.
Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí byl v pátek informován, že letadlo omylem sestřelili Íránci, a vyslovil se pro to, aby tato informace byla po schůzce bezpečnostního vedení zveřejněna, uvedla s odvoláním na íránská média agentura Reuters.
Chameneí také vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým po 176 obětech. Vyzval přitom ozbrojené síly, aby objasnily "pravděpodobné chyby a vinu při tomto bolestném incidentu". Informovala o tom agentura AP.
Chameneí v sobotu podle agentury AFP nařídil ozbrojeným silám napravit "veškerou nedbalost", aby se podobné neštěstí nemohlo opakovat. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna podobným chybám předešla.
Íránský prezident Hasan Rúhání na Twitteru uvedl, že Írán hluboce lituje "velké tragédie a neomluvitelného omylu". Ujistil také, že incident nelze ponechat bez objasnění; nyní je podle něj nutné stanovit příčiny tragédie a stíhat ty, kteří se dopustili neodpustitelné chyby.
The Islamic Republic of Iran deeply regrets this disastrous mistake.
— Hassan Rouhani (@HassanRouhani) January 11, 2020
My thoughts and prayers go to all the mourning families. I offer my sincerest condolences. https://t.co/4dkePxupzm
Ještě předtím íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru napsal, že pád ukrajinského letadla způsobila lidská chyba, která se stala "v době krize způsobené nezodpovědným chováním Američanů".
A sad day. Preliminary conclusions of internal investigation by Armed Forces:
— Javad Zarif (@JZarif) January 11, 2020
Human error at time of crisis caused by US adventurism led to disaster
Our profound regrets, apologies and condolences to our people, to the families of all victims, and to other affected nations.
💔
Sobotní přiznání Teheránu bylo podle agentury Reuters reakcí na rostoucí tlak nejen ze zahraničí, ale i z domova. Soudě podle obsahu zpráv na sociálních sítích ale nynější vyjadřování soustrasti nedokázalo utišit hněv mnoha Íránců. V troskách letadla, jehož sestřelení režim několik dnů popíral, zahynulo také mnoho Íránců, včetně těch, kteří měli dvojí občanství.
"Je to národní tragédie. Způsob, jak s ní úřady zacházely a jak ji oznámily, byl ještě tragičtější," poznamenal umírněný íránský duchovní Alí Ansárí.
Mnoho Íránců se ptá, proč úřady teheránské letiště a vzdušný prostor neuzavřely, když byl Teherán ve střehu kvůli očekávané odvetě za raketový útok na základny Američanů. Ty ale nezpůsobily žádné oběti na životech. "Byli tak opatrní, aby v pomstě za Solejmáního nezabili žádného Američana, ale letiště neuzavřeli? To ukazuje, jak se tento režim stará o Íránce," soudí jeden z obyvatel Teheránu.
Írán doposud sestřelení ukrajinského letadla popíral. O tom, že ukrajinský letoun, možná omylem, sestřelili Íránci, hovořil přitom již ve čtvrtek s odvoláním na informace tajných služeb kanadský premiér Justin Trudeau, jehož země v troskách letadla přišla podle aktualizované bilance o 57 občanů. O této možné příčině katastrofy Boeingu se ještě dříve zmínila americká média a prezident Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. O variantě sestřelení se zmínil také britský premiér Boris Johnson a šéf australské vlády Scott Morrison.
Video, které zřejmě zachycuje okamžik zasažení letadla, v pátek zveřejnil americký deník The New York Times.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že Ukrajina od Íránu očekává úplné přiznání viny, postavení viníků před spravedlnost, oficiální omluvu a kompenzaci.
"Dnešní ráno nebylo dobré, ale přineslo pravdu. Ještě před dokončením práce mezinárodní komise Írán přiznal svou vinu v sestřelení ukrajinského letadla," uvedl Zelenskyj v prohlášení. "My ale trváme na úplném přiznání viny. Očekáváme od Íránu ujištění o připravenosti k úplnému a otevřenému vyšetřování, pohnání viníků k odpovědnosti, navrácení těl zabitých, vyplacení odškodného a oficiální omluvu diplomatickou cestou," zdůraznil prezident podle webu listu Ukrajinska pravda.
Podle agentury Reuters oznámil v sobotu úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že posádka ukrajinského civilního letadla sestřeleného u Teheránu jednala přesně podle mezinárodních letových pravidel a směrnic.
Zelenskyj také dříve uvedl, že doufá, že další vyšetřování bude postupovat bez umělého zdržování a překážek. Pětačtyřicet ukrajinských odborníků, vyslaných do Íránu, má získat plný přístup (k vyšetřování) a součinnost při nastolení spravedlnosti. Íránský prezident Hasan Rúhání se v sobotu telefonicky jménem celé země omluvil, uvedl díle ukrajinský prezident, který v nadcházejícím týdnu očekává repatriaci ukrajinských obětí tragédie.
Přiznání Íránu je podle britského premiéra Borise Johnsona prvním krokem k nezávislému a transparentnímu objasnění středeční tragédie. Mezi, kteří v troskách letadla v Teheránu zahynuli, byli čtyři britští občané.
"Nyní požadujeme plné, transparentní a nezávislé mezinárodní vyšetřování a také repatriaci těch, kteří zemřeli," uvedl v prohlášení Johnson. Poznamenal, že přiznání Teheránu bylo důležitým prvním krokem.
Nezamýšlené sestřelení civilního letadla podle Johnsona posílilo důležitost urovnání napětí na Blízkém východě. "Všichni můžeme velice jasně vidět, že další konflikt by jen vedl k dalším ztrátám a tragédiím. Je nezbytné, aby všichni vůdci nyní zastávali diplomatickou cestu kupředu," dodal britský ministerský předseda.
V letadle Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA letělo z Teheránu do Kyjeva 167 cestujících a devět členů posádky, vesměs občanů Íránu, Kanady, Ukrajiny, Švédska a Británie. Letoun se zřítil krátce po startu z teheránského letiště.
Kanadský premiér Justin Trudeau na sobotní tiskové konferenci uvedl, že Írán musí plně objasnit sestřelení ukrajinského civilního letadla, přijmout za středeční incident plnou odpovědnost a odškodnit pozůstalé. To, že se Teherán přiznal k neúmyslnému zničení letadla, na jehož palubě byli i kanadští občané, považuje Trudeau za důležitý první krok k nápravě.
Ukrajinský server Censor.net s odvoláním na nejmenovaný zdroj mezi ukrajinskými experty v Teheránu napsal, že podle shromážděných důkazů raketa zasáhla přímo pilotní kabinu. Proto piloti nehlásili žádný problém řídicí věží a zcela náhle ustala i veškerá konverzace v kabině, kterou nahrávala jedna z černých skříněk letadla. Záznam v pátek vyslechli ukrajinští experti. Ti při zkoumání trosek zjistili, že většina letadla nebyla zásahem poškozena, chyběla jen spodní část pilotní kabiny.
Až v noci na sobotu se ukázalo, že právě tuto část letadla zasáhla raketa Tor. "Po přímém zásahu kabina vzplála zevnitř. Bleskově zmlkl odpovídač letadla, který předává signály o letu, bleskově se přerušilo spojení," napsal server s tím, že dosud není jasné, zda tyto škody způsobila jedna nebo dvě rakety. To je třeba ještě upřesnit.
V sobotuv Teheránu demonstrovalo proti íránské vládě a duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu několik stovek lidí. Agentura Reuters poznamenala, že o protivládních protestech nezvykle informovala i íránská polovládní tisková kancelář Fars, která má blízko k íránským revolučním gardám. Právě gardy přijaly za zničení civilního letadla plnou odpovědnost.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist