Francouzští železničáři a pracovníci pařížského dopravního podniku v neděli pokračují ve stávce kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému. Doprava v zemi zůstává čtvrtým dnem ochromena, napsala agentura Reuters. A francouzská média varují, že v pondělí nejspíše bude ještě hůř. Protestující se bouří proti důchodové reformě plánované prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten chce zavést univerzální bodový systém a skoncovat se čtyřicítkou současných režimů, jakož i s výhodami pro pracovníky státních drah a další skupiny.

V neděli večer se má sejít v Elysejském paláci na mimořádné schůzi vláda s prezidentem Macronem. Premiér Edouard Philippe v tisku zopakoval, že je odhodlán reformy prosadit, zatímco vůdce odborové ústředny CGT se zapřisáhl, že odboráři budou bojovat, dokud vláda plán změn v penzijním systému neodvolá.

"Jsem odhodlán dokončit tuto důchodovou reformu. Udělám to s respektem a se zřetelem na obavy lidí," řekl Philippe nedělníku Le Journal du Dimanche. "Pokud teď neuděláme důkladnou, seriózní a progresivní reformu, někdo jiný zítra provede jinou, a to opravdu brutální," varoval.

Philippe v pátek ohlásil, že ve středu vláda představí podrobný plán důchodové reformy.

Vůdce CGT Philippe Martinez stejnému listu řekl, že odborový svaz bude protestovat, dokud vláda plán neodvolá. "Budeme pokračovat, dokud nebude plán stažen," prohlásil. "Jen je nechte naslouchat hněvu lidí. Řekneme jim, že jen idioti nikdy nemění názor," uvedl a dodal, že "v plánu vládní reformy není nic dobrého".

Sobotní manifestace opět svolalo takzvané hnutí žlutých vest, jehož stoupenci už déle než rok téměř každou sobotu demonstrují kvůli údajné ekonomické nespravedlnosti ve Francii. Podle webu franceinfo byla v pořadí již 56. mobilizace relativně klidná. V Nantes se situace zhoršila poté, co začali demonstranti házet předměty na budovu prefektury. Stejně jako v Paříži zde ale podle policie účast nepřesáhla tři tisíce lidí.

Železniční podnik SNCF v sobotu opět vypravil jen asi desetinu vlaků oproti běžnému provozu. Pokračovala také stávka pracovníků pařížského dopravního podniku RATP, přičemž bylo uzavřeno devět linek metra. Z podvečerních prohlášení obou společností vyplývá, že v neděli nebude situace o mnoho lepší.

K tlaku na vládu se přidali řidiči kamionů, kteří v sobotu na 15 místech blokovali hlavně silniční tahy se silným provozem zahraničních kamionů. Protest byl naplánován do příchodu noci, aby neohrozil bezpečnost. "Zastavujeme hlavně zahraniční nákladní auta - bulharská, česká, litevská, polská - asi tak na 20 minut a pak je necháváme jet dále," řekl agentuře AFP generální tajemník sdružení přepravců OTRE Philippe Bonneau u obce Oissel na severu země, kde asi 70 až 100 kamionů zablokovalo kruhový objezd.

Ekologickou daň na naftu chce vláda zavést pro kamiony nad 3,5 tuny, které jezdí po silnicích mimo dálnice. Měla začít platit od začátku příštího roku, ale termín byl odložen na neurčito. Otázkou se bude zabývat zvláštní parlamentní výbor. Chystané zvýšení daně o dva centy na litr nafty má příští rok vynést 140 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) na financování dopravní infrastruktury.

"Terčem těchto akcí jsou zahraniční kamiony, které na rozdíl od francouzských nepřispívají k financování infrastruktury a navíc se ve Francii dopouštějí porušování místních zákonů a evropských předpisů při tzv. kabotáži (dočasném provozování vnitrostátní přepravy v hostitelském státě)," řekl Jean-Marc Rivera z OTRE. Zahraniční firmy podle něj nerespektují sedmidenní limit a svým zaměstnancům vyplácejí poloviční mzdy. Zavedení daně z paliv by podle něj cizí konkurenci ještě více zvýhodnilo.

Ve společnosti přivyklé na stávky a boje za práva pracujících velká část společnosti protesty podporuje, ale tato nálada může podle komentátorů opadnout, pokud doprava bude stát i příští týden. S uzavřenými stanicemi pařížského metra a pustými nádražími se musejí potýkat nejen turisté. "Věděla jsem, že to potrvá, ale nečekala jsem takový chaos," řekla AP Ley Basakiová, která se snažila dojet do práce v metropoli z pařížského předměstí, ale uvázla na nádraží. "Není tady vůbec nic. Žádný autobus, nic, nic, nic."

Tři největší odborová sdružení zastupující pracovníky státních železnic v sobotu po poradě vyzvala k ještě silnější mobilizaci proti "bodovému" důchodovému systému. Na úterý jsou navíc plánovány další manifestace v duchu čtvrteční mobilizace, do které se podle vlády po celé Francii zapojilo 800 tisíc lidí. Podle odborářů byla účast skoro dvojnásobná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist