Na manifestace proti plánované reformě důchodového systému ve čtvrtek ve francouzských městech přišlo podle francouzské vlády dohromady více než 800 tisíc lidí. Někteří účastníci protestů ničili výlohy obchodů a zakládali ohně, podle deníku Le Monde ale demonstrace jako celek násilný charakter neměla. Převážně pokojný průběh čtvrteční stávky ocenil také francouzský premiér Édouard Philippe, který odborářům vyjádřil uznání. V Paříži podle ministerstva vnitra demonstrovalo 65 000 lidí, policie zde rozháněla výtržníky slzným plynem. V menším rozsahu by měla stávka pokračovat i v pátek.
"Černý čtvrtek", jak dnešek označovala francouzská média, přinesl od časného rána komplikace v dopravě. Státní dráhy SNCF dnes vypravily jen desetinu spojů oproti běžnému provozu, neboť do práce nepřišlo 85 procent vlakvedoucích. V Paříži například nejezdilo deset linek metra, s výpadky v hromadné dopravě se potýkali také obyvatelé dalších měst včetně Marseille, Lyonu, Toulousu, Štrasburku, Bordeaux či Nice.
Omezení se dotkla i letecké dopravy, protože stávkovali také zaměstnanci aerolinky Air France. Zrušen byl mimo jiné jeden pár spojů mezi Paříží a Prahou, přičemž další lety na této trase nabraly výrazné zpoždění. Do práce dnes nepřišli také zaměstnanci některých nemocnic, justice či hasiči. Mezi učiteli se podíl stávkujících odhaduje zhruba na 50 procent.
Nejdramatičtější momenty přinesl pařížský pochod, jehož trasa vedla od nádraží Gare du Nord na jihovýchod po Boulevard Voltaire. Začít měl ve 14:00, start se ale zpozdil a situace poté začala být značně nepřehledná.
Krátce po půl čtvrté začala francouzská média hlásit první incidenty v okolí náměstí Republiky, kde policie narušila postup davu. Strážci zákona podle AFP čelili předmětům, které po nich demonstranti házeli, a odpověděli slzným plynem. Maskovaní výtržníci také zničili autobusovou zastávku, rozbíjeli výlohy a zapálili přívěs na staveništi v jedné z bočních ulic. Podle agentur Reuters a AP ale tyto incidenty nebyly součástí hlavního protestu.
Francie se zastaví. Odbory slibují Macronovi "černý prosinec" kvůli důchodové reformě
Le Monde vysvětluje, že pochod se po zablokování náměstí Republiky rozdělil na tři části, takže zatímco jeho čelo za stmívání v poklidu dorazilo do cíle, další část davu, rovněž pokojně, stále čekala u Gare du Nord.
"Manifestace měly dobrý průběh téměř po celé Francii a to je důležité zdůraznit," řekl novinářům premiér Philippe. Za dobrou organizaci stávky vyjádřil uznání odborovým svazům. Vláda podle něj plně podporuje právo občanů stávkovat a demonstrovat, bude prý nadále situaci bedlivě sledovat a "informovat Francouze".
Čtvrteční masivní stávka pracovníků francouzského státního sektoru je odpovědí na plán prezidenta Emmanuela Macrona reformovat složitý důchodový systém. Podle stále průběžného propočtu AFP přibližně v 70 městech demonstrovalo dohromady více než 510 000 lidí. Součet vychází z čísel poskytnutých jednotlivými prefekturami či policejními sbory. V Toulousu údajně protestovalo nejméně 33 tisíc lidí, v Marseille 25 tisíc a 20 tisíc v Lyonu, Montpellieru nebo v Bordeaux.
Uvedené číslo nezahrnuje manifestaci v hlavním městě, na níž byla podle Reuters účast v řádu desetitisíců. Odborový svaz CGT oznámil, že do protestů v metropoli se ve čtvrtek zapojilo 250 tisíc lidí. Na pořádek v ulicích metropole ve čtvrtek dohlíželo 6000 policistů. Pařížská prokuratura informovala, že v souvislosti se čtvrtečními incidenty putovalo do vazby 60 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist