Celkem 31 milionů rublů (asi 11 milionů korun) mají ruskému ministerstvu obrany zaplatit dva vojáci, kteří před dvěma lety na anektovaném Krymu omylem odpálili dvě letecké rakety. O verdiktu vojenského soudu informoval deník Kommersant. Oba vojáci zatím splatili - ještě před rozsudkem - 3000 rublů (asi 1100 korun).

Vojenští technici Nikolaj Zverev a Alexej Čebanov dostali v říjnu 2017 za úkol zkontrolovat dvě rakety Ch-29TD (v kódu NATO AS-14 Kedge), odpalované z letadel proti pozemním cílům. Při kontrole na speciálním zařízení v hangáru na vojenském letišti u města Saky se ale podle verdiktu nedrželi předpisů a stanovených postupů, a tak odpálili pyropatrony, které nastartovaly obě přibližně čtyři metry dlouhé a 700 kilogramů těžké rakety. Ty zničily vrata a část stěny hangáru, ještě jednu raketu Ch-29TD, jakož i speciální kontrolní zařízení.

Ministerstvo vyčíslilo škody na 46,6 milionu rublů (asi 17 milionů korun). Ale soud některé položky neuznal, například zařízení pro kontrolu raket shledal opravitelným.

Částky, které oba "rakeťáci" z Krymu mají zaplatit nejspíše srážkami ze mzdy, ani zdaleka nejsou rekordní, napsal Kommersant. Ministerstvo obrany u moskevského posádkového soudu letos vysoudilo částku 597,5 milionu rublů (asi 216 milionu korun) na penzionovaném plukovníkovi Olegu Guzenkovi a podplukovníkovi Jevgeniji Čikinovi, kteří se podíleli na objednání a zaplacení laserového systému pro imitaci střelby, který ale nebyl z Německa dodán kvůli západním sankcím proti Rusku. K rekordmanům patří i bývalý velitel ruského radiolokátoru včasné výstrahy v Bělorusku, plukovník Vitalij Martynov, který má podle rozsudku vojenského soudu zaplatit ministerstvu 201,5 milionu rublů (asi 73 milionů korun). Tolik si vyúčtoval za fiktivní opravy.

Související