Bulharská diplomacie požádala Moskvu, aby odvolala jednoho ze svých diplomatů na ruské ambasádě v Sofii. Diplomat byl podle prokuratury více než rok zapojen do špionáže, uvedla agentura Reuters. Ruské ministerstvo zahraničí zatím situaci nekomentovalo.

Bulharské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že jeho zástupce se minulý pátek setkal s ruským velvyslancem. Stalo se tak poté, co byla diplomacie informována prokuraturou a tajnými službami o podezřelých aktivitách ruského diplomata. Ministerstvo následně požádalo Moskvu o odvolání této osoby do pondělního večera. Diplomat už podle všeho Bulharsko opustil.

Související

Vlastní prohlášení vydala k případu i bulharská prokuratura. Jak uvedla, vyšetřování bylo zahájeno na základě tipu od tajných služeb. Vyšetřovatelé odhalili, že první tajemník ruské ambasády byl více než rok zapojen do špionážních aktivit. Od loňského září se zúčastnil několika konspiračních schůzek s Bulhary, mezi nimiž byl i jeden vysoký činitel s bezpečnostní prověrkou, který měl přístup k tajným informacím jak z Bulharska, tak z EU a NATO. "Hlavním cílem těchto schůzek bylo získat pro zpravodajské účely informace, které jsou považovány za státní tajemství," dodala prokuratura.

Bulharsko, které za sovětských dob patřilo k nejvěrnějším satelitům Moskvy, je nyní členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nadále má však úzké kulturní a historické vazby na Rusko, které zůstává jeho největším dodavatelem energií.

Letos v září obvinila bulharská prokuratura z vyzvědačství ve prospěch Ruska Nikolaje Malinova, jednoho z předáků nevládní organizace Národní hnutí rusofilů, sdružující přátele Ruska. Prokuratura tehdy mimo jiné uvedla, že zabavila dokument, který Malinov sepsal v ruštině a který hovoří o nutnosti změnit geopolitickou orientaci Bulharska ze Západu na Rusko. Načrtává prý také kroky, které je třeba v tomto směru podniknout.

Související