Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie. Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který ve středu Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci ve středu zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákonů přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Druhé opatření požaduje každoroční vyhodnocení míry, s jakou Peking autonomii finančního velkoměsta omezuje. Třetí má zajistit, aby se americké zbraně neobjevily v rukou hongkongské policie, která se nezřídka dostává s protestujícími do násilných střetů.

Čínské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že Peking se proti novým zákonům zásadně staví, a pokud vstoupí v platnost, poškodí to vztahy obou zemí. Lítost nad opatřeními Washingtonu ve středu vyjádřilo také Čínou dosazené vedení Hongkongu.

Správkyni města Lamovou, která je nejméně populární vůdkyní města od jeho převedení z britské pod čínskou správu v roce 1997, ve středu skandující prodemokratičtí zákonodárci donutili přerušit a posléze ukončit projev v hongkongském parlamentu. Správkyně avizovala, že jeho tématy budou hlavně pozemky a bydlení.

Zástupci opozice v rukou drželi fotky mávající Lamové, jejíž ruce dobarvili červenou barvou znázorňující krev. Další měli na obličeji nasazené masky s fotografií čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Vedení města nakonec podle hongkongského listu South China Morning Post prohlásilo, že výroční projev odvysílá on-line.

Lamová v projevu nebyla nijak smířlivá. "Jakékoli činy, které propagují nezávislost Hongkongu a ohrožují suverenitu, bezpečnost a rozvoj země, nebudou tolerovány," prohlásila. Následně se pustila do detailního popisu plánu na řešení nedostatku dostupného bydlení, který je dlouhodobě důvodem nespokojenosti občanů. Svou řečí však Lamová vyvolala jen nové rozhořčení kritiků, podle nichž je správkyně hluchá k obavám demonstrantů o budoucnost poloautonomního Hongkongu.

Na tiskové konferenci pak Lamová zopakovala, že nehodlá rezignovat na svou funkci, a odmítla také dva z pěti základních požadavků účastníků protestů - amnestii pro obviněné demonstranty a plně svobodné volby. Jejich vyhlášení není v její pravomoci, dodala.