Čínský prezident Si Ťin-pching o víkendu vystoupil s ostrým prohlášením, v němž varoval před separatistickými snahami. Kdo se pokusí oddělit od Číny jakoukoliv oblast, zemře, jeho tělo bude rozdrceno a kosti rozemlety na prach, řekl podle zpravodajského serveru BBC News Si. Čínský vůdce ve svém prohlášení nezmínil žádný konkrétní region, jeho slova jsou ale vnímána jako reakce na několikaměsíční demonstrace v Hongkongu, kde aktivisté protestují proti sílící kontrole Pekingu nad touto bývalou britskou kolonií.

Čínský prezident své varování pronesl v neděli na oficiální návštěvě Nepálu. Podotkl rovněž, že "vnější síly, které podporují rozdělení Číny, žijí ve světě falešných představ".

Od vypuknutí hongkongských protestů před čtyřmi měsíci Peking obviňuje "vnější síly" z podněcování nepokojů a kritizuje Spojené státy a Británii, že se vměšují do vnitřních záležitostí Číny.

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Protestní akce nyní téměř každodenně přerůstají v násilnosti, při nichž radikálové házejí na policisty zápalné láhve a dlažební kostky, ničí stanice metra a zakládají v ulicích ohně, bezpečnostní síly odpovídají vodními děly, obušky, slzným plynem, gumovými projektily a použily již také ostrou střelbu. Ke střetům došlo znovu i v neděli. Radikální demonstranti ničili stanice metra a obchody firem, které jsou podle nich propojené s pevninskou Čínou.

Čínská vláda doposud prohlašovala, že hongkongská policie si dokáže s protesty poradit sama. Demonstranti se ale obávají, že by Peking mohl vyslat do Hongkongu armádu, aby chaos v ulicích ukončila.

Podle agentury AFP byla nedělní výhrůžka čínského prezidenta rovněž mířena na tibetské hnutí za nezávislost a na Tchaj-wan, který Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist