Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američané William Kaelin a Gregg Semenza a Brit Peter Ratcliffe za objev molekulárních mechanismů, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupnou hladinu kyslíku a přizpůsobují se tomu. Jména laureátů dnes oznámil stockholmský Karolínský institut.

Výzkum oceněné trojice vědců podle institutu otevírá cestu pro nové strategie v boji s chudokrevností, rakovinou a řadou dalších nemocí.

"Klíčové objevy letošních laureátů Nobelovy ceny odhalily mechanismus jednoho z nejdůležitějších adaptačních procesů v životě," uvedl institut.

"Zvířata potřebují kyslík pro přeměnu potravy v energii. Zásadní význam kyslíku byl známý po staletí, jak se ale buňky adaptují na měnící se hladinu kyslíku, se dlouho nevědělo. William G. Kaelin, sir Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semenza přišli na to, jak buňky dokážou vnímat různou dostupnost kyslíku a přizpůsobit se tomu. Odhalili molekulární mechanismus, který reguluje aktivitu genů v reakci na proměňující se množství kyslíku," uvádí se na oficiálních stránkách Nobelových cen.

Královská švédská akademie věd tento týden rozdává prestižní Nobelovy ceny. V úterý oznámí ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek za literaturu. Letos akademie oznámí jména dvou držitelů ceny za literaturu. Loni se tato cena neudělovala kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování, za něž byl odsouzen fotograf Jean‑Claude Arnault, manžel jedné z členek akademie. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Nejsledovanější bude zřejmě pátek, kdy se rozhodne o ceně za mír. Spekuluje se, že by ji mohla dostat aktivistka Greta Thunbergová.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie ve výši devíti milionů švédských korun (21,4 milionu korun českých). Oficiálně budou ocenění jejich novým nositelům předána ve Stockholmu a Oslu 10. prosince, v den úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.