Podnikatelská aktivita v Německu v září poprvé za více než šest let klesla, v celé eurozóně se pak její růst téměř zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost IHS Markit a které výrazně zaostaly za očekáváním analytiků.

Index podnikatelské aktivity pro Německo klesl na 49,1 bodu ze srpnových 51,7 bodu. Poprvé od dubna 2013 se tak dostal pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Dílčí index zpracovatelského sektoru se propadl nejníže za více než deset let.

Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé ekonomiky přispívá obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Index podnikatelské aktivity pro celou eurozónu v září klesl o 1,5 bodu na 50,4 bodu. Sestoupil tak nejníže od poloviny roku 2013 a dostal se do těsné blízkosti padesátibodové hranice.

Údaje přicházejí necelé dva týdny poté, co se Evropská centrální banka (ECB) rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny uvolněním své měnové politiky. ECB snížila depozitní úrokovou sazbu na nové minimum minus 0,5 procenta z předchozích minus 0,4 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 518 miliard korun) měsíčně.

Hospodářský růst v eurozóně ve druhém čtvrtletí zpomalil o polovinu na 0,2 procenta z 0,4 procenta v prvním kvartálu. Německu dokonce hrozí pád do recese. Ta se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 procenta a někteří analytici očekávají pokles i ve třetím kvartálu.