Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr summitu hospodářsky vyspělých zemí (G7) prohlásil, že doufá ve schůzku mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho íránským protějškem Hasanem Rúháním, která by se mohla uskutečnit "v příštích týdnech". Cílem by bylo řešit spor o íránský jaderný program.

Rúhání prý Macronovi řekl, že je otevřen myšlence setkání s Trumpem. Sám Trump na společné tiskové konferenci s prezidentem Francie uvedl, že za správných podmínek by byl připraven se s Rúháním sejít.

"Pro nás jsou velmi důležité dvě věci: Írán nesmí nikdy mít jaderné zbraně a nesmí destabilizovat region," řekl Macron s tím, že na tom se shodl s Trumpem. O uspořádání schůzky mezi americkým a íránským prezidentem se jedná. "Doufám, že v příštích týdnech se na základě těchto rozhovorů podaří dosáhnout vrcholné schůzky mezi prezidentem Rúháním a prezidentem Trumpem," řekl francouzský prezident. Varoval nicméně, že "nic není hotovo" a celá záležitost je "nanejvýš křehká".

Agentura Reuters připomněla, že Trump a Rúhání by se měli zúčastnit Valného shromáždění OSN v New Yorku na konci září.

Související

Trump uvedl, že není nakloněn poskytnout Íránu kompenzaci za americké hospodářské sankce, uvalené po odchodu USA z jaderné dohody, kterou Teherán v roce 2015 uzavřel se světovými mocnostmi. Nicméně na tiskové konferenci upozornil, že mnoho zemí je ochotno poskytnout Íránu půjčky, zabezpečené íránskou ropou.

V neděli na místo konání summitu G7 na jihu Francie na Macronovo pozvání přicestoval šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf. Trump uvedl, že o tomto pozvání předem věděl, ale že na schůzku s íránským ministrem bylo příliš brzy. Setkání s prezidentem Rúháním podmínil vhodným chováním Teheránu, který Američané silně podezírají z vývoje jaderných zbraní.

Ceny ropy klesají

Ceny ropy zvrátily počáteční růst způsobený obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou a klesají. Změnu nálady na trhu způsobila naděje na dohodu mezi USA a Íránem.

V pondělí kolem 18:15 SELČ se cena severomořské ropy Brent snížila o 0,6 procenta na 58,96 dolaru za barel, když během dne stoupla až na 60,17 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 0,5 procenta na 53,92 dolaru za barel po výstupu na 55,26 dolaru za barel.

Ceny začaly klesat poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že se připravuje setkání mezi íránským prezidentem Hasanem Rúháním a jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem s cílem nalézt řešení jaderného sporu. Setkání by se mohlo uskutečnit v nadcházejících týdnech.

Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Podle něj je neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň obnovil sankce vůči Íránu, které se dotkly rovněž vývozu ropy ze země. Nová dohoda by tedy mohla přinést íránskou ropu zpět na trh, napsala agentura Reuters.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent říjen 58,96 59,34
New York - NYMEX WTI říjen 53,92 54,17

 

Související