O řešení krizí kolem Íránu či Severní Koreje, ochraně klimatu či nebezpečí obchodních válek hovořili na sobotní večeři a na nedělní sérii hromadných i dvoustranných jednání představitelé skupiny vyspělých ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se lídři mimo jiné shodli na společných cílech ve vztahu k Íránu, americký prezident Donald Trump má za to, že se jich ale má každá země pokusit dosáhnout samostatně. O škodlivosti obchodních bariér a válek se státníkům Trumpa zjevně přesvědčit nepodařilo. Bílý dům naopak prohlásil, že prezident lituje, že nedávno uvalená cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji.
Třídenní summit prezidentů USA a Francie, premiérů Japonska, Kanady, Británie, Německa a Itálie a předsedy Evropské rady Donalda Tuska začal již v sobotu neformální večeří. V neděli se lídři setkali v přímořském letovisku Biarritz na dvou pracovních schůzkách.
Představitelé sedmi států a EU se zabývali mimo jiné krizí kolem Íránu. Podle Macrona se dohodli, co chtějí "společně říci Íránu". Cílem všech je, aby Teherán nezískal jadernou zbraň a aby se udržela na Blízkém východě stabilita a mír. Informace z diplomatických kruhů, že by společné poselství ze summitu měl Íránu tlumočit právě francouzský prezident, ale Trump popřel. Každá země podle něj může mluvit s Íránem sama za sebe a i Washington má podle něj vlastní plán.
Do Biarritzu v neděli nečekaně dorazil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Podle mluvčího jeho úřadu nemá ale v plánu setkat se s Trumpem ani jeho delegací. Podle zdroje z Elysejského paláce bude jednat s francouzskými ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem.
Americký prezident se vyjádřil v Biarritzu také k severokorejským raketovým testům. Nedělají mu prý radost, neporušují ale dohodu, kterou má se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
Důležitým tématem jednání byl mezinárodní obchod a překážky v něm. Trump v pátek oznámil pětiprocentní navýšení cel za dovoz z Číny, čímž reagoval na podobné oznámení Pekingu. Zbylí členové skupiny G7 se jej v Biarritzu snažili přesvědčit o škodlivosti obchodních válek. Trump sice na dotaz novinářů přiznal pochybnosti o svých krocích ve vztahu k Číně, Bílý dům ale následně v prohlášení uvedl, že prezident pouze lituje, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji.
Na okraj summitu G7 se uskutečnila také řada dvoustranných jednání. S britským premiérem Borisem Johnsonem se Trump bavil o budoucí obchodní dohodě po brexitu. Podle amerického prezidenta bude "opravdu velká", Johnson vyjádřil pochybnosti, zda bude možné ji dojednat tak rychle, jak si Američané představují. Britský ministerský předseda jednal také s předsedou Evropské rady Tuskem, s nímž se v sobotu přes média přel, kdo z nich by mohl kvůli brexitu do dějin vstoupit jako "Pan Bez dohody".
Johnson v neděli řekl, že zaznamenal změnu nálady v EU a že šance na brexitovou dohodu s Bruselem v posledních dnech vzrostly.
S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé pomoci zasaženým zemím. Řekl to Macron na okraj summitu. Kolumbie už v neděli požádala mezinárodní společenství o podporu. Podle Macrona už státy G7 země jihoamerického regionu kontaktovaly. Jde podle něj o "technické a finanční prostředky". Další podrobnosti šéf Elysejského paláce nesdělil. Zopakoval však také svou dřívější výzvu k pomoci při zalesňování.
Francie se mezi zeměmi G7 situace zvlášť dotýká, protože její zámořské území Francouzská Guyana sousedí s Brazílií. Macron téma požárů amazonského deštného pralesa zařadil do agendy jednání skupiny G7 na poslední chvíli.
Na bezpečnost a pořádek v Biarritzu a okolí po dobu summit dohlíží 13 200 policistů a četníků. Sobotní několikatisícový protestní pochod přes francouzsko-španělskou hranici se obešel bez výtržností, večer ale policisté v Bayonne zadrželi 68 z asi 400 demonstrantů. Ve stejném městě se protestní průvod konal i v neděli a lidé na něj přinesli portréty prezidenta Macrona ukradené z radnic po celé Francii. Některé další protestní akce plánované na neděli organizátoři zrušili kvůli obavám o bezpečnost jejich účastníků.
Macron jako hostitel předem tlumil očekávání od schůzky, když avizoval, že oproti tradici dodržované od roku 1975 z Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné prohlášení. Důvodem jsou zjevně spory s Trumpem v řadě otázek. Summit končí v pondělí.
USA uvolňují tlak na Čínu: Huawei může dál využívat americké technologie
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist