Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek kvůli aféře s nespravedlivým obviněním investigativního novináře Ivana Golunova odvolal dva policejní generály z funkcí náčelníků moskevské správy ministerstva vnitra. Na starost měli boj proti drogám a vnitřní záležitosti policie. Příslušný prezidentův výnos zveřejnil Kreml.

O odvolání obou náčelníků požádal šéfa státu ministr vnitra Vladimir Kolokolcev, který v úterý pod tlakem pobouřené veřejnosti oznámil ukončení trestního stíhání novináře. Ministr také postavil mimo službu policisty, kteří Golunova zatkli a obvinili.

Golunova, známého odhalováním korupce na moskevské radnici, zadržela policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami; když se domáhal advokáta, policisté ho prý zbili. Policie tvrdí, že narkotika určená k prodeji se našla v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií údajně pořízených při prohlídce ale osm zachycuje jiný byt.

Golunov tvrdí, že drogy, údajně nalezené během domovní prohlídky, podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Hrozilo mu až 20 let za mřížemi.

Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ukončení stíhání oznámil v úterý osobně ministr vnitra, který uznal, že proti novináři nejsou důkazy.

Moskevská policie ve středu zadržela a po sepsání protokolů zase propustila stovky účastníků pochodu za potrestání viníků novinářova pronásledování, a to včetně opozičního politika Alexeje Navalného, považovaného za hlavního oponenta Kremlu. Policisté podle reportérů chytali především lidi v tričkách s nápisem "Já jsem/my jsme Ivan Golunov". Ale přímo v Kremlu během středečního udělování státních cen seděla v první řadě a hned naproti Putinovi dívka v tomto tričku; byla to dcera jednoho z vyznamenaných.

Kreml ve čtvrtek nepřímo kritizoval projevy policejního násilí, které středeční demonstraci příznivců Golunova doprovázely. Podle demonstrantů policisté použili obušky.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek novinářům řekl, že nemá právo hodnotit zásah strážců pořádku, k jejich chování se podle něj musí vyjádřit moskevská radnice. Doufá prý ale, že policejní akce bude prošetřena a násilnosti se nebudou opakovat.

"Je nám známo, že existují stížnosti na bezdůvodné a nevyprovokované projevy tvrdosti ze strany ochránců veřejného pořádku. Jsem přesvědčen, že bude provedena nezbytná prověrka, aby se to už neopakovalo," řekl mluvčí.

Agentura TASS oznámila, že prvnímu ze zadržených účastníků středeční demonstrace ve čtvrtek obvodní soud v Moskvě vyměřil pokutu 150 000 rublů (přes 50 000 korun). Vjačeslav Stěblin byl obžalován z účasti na nepovoleném shromáždění. Podle agentury Interfax jsou vazebně stíháni čtyři další lidé.

Peskov novináře varoval, aby se na základě Golunovova případu neuchylovali k unáhleným zobecněním a k volání po reformě bezpečnostních složek. Připustil ale, že pokud z federálního parlamentu přijde poslanecký návrh na změnu trestního zákoníku v paragrafech o drogových deliktech, prezident Putin ho posoudí.