Moskevský soud v sobotu rozhodl, že ruský investigativní novinář Ivan Golunov, který byl tento týden zadržen kvůli údajnému držení drog, bude držen v domácím vězení, informovala agentura Reuters. Ještě před soudním jednáním byl Golunov převezen z vazby do nemocnice. Podle právníka Pavla Čikova jeho klienta ve vazbě zbili, což policie popírá, a v sobotu odpoledne zkolaboval. Existovalo podezření na zlomená žebra a otřes mozku, lékaři ale podle ruských médií nezjistili žádná vážná zranění, pouze modřiny a odřeniny.

Golunov, který je v Rusku dobře známý, je redaktorem nezávislého zpravodajského serveru Meduza a zaměřuje se na korupci v moskevské městské správě. Držení drog popírá. Policie ho zadržela ve čtvrtek, když mířil na schůzku se svým zdrojem a v jeho batohu byly podle policistů objeveny drogy, konkrétně mefedron a kokain. Šestatřicetiletý reportér je podle svého advokáta přesvědčen, že drogu nastrčila policie, aby ho dostala do vězení.

"Zadržený si stěžoval, že se necítí dobře. Byla zavolána záchranka,... ale lékaři rozhodli, že by měl být převezen na vyšetření do nemocnice," citovala agentura Interfax z tiskového prohlášení moskevské policie. Moskevský soud následně odmítl ponechat novináře i nadále ve vazbě a rozhodl, že bude Golunov namísto toho držen dva měsíce v domácím vězení.

Davy lidí čekající před soudní budovou v reakci na rozhodnutí propukly v jásot. Jak ale zdůraznili Golunovovi advokáti, ta nejtěžší část případu teprve přijde. "Budeme muset dokázat, že je Ivan nevinný. A to se nám podaří jen tehdy, když prokážeme vinu těch, kteří ho prohledávali," uvedl právník Pavel Čikov.

Golunov před soudem veškerá obvinění odmítl. "Nespáchal jsem žádný zločin. Jsem připravený spolupracovat s vyšetřovateli, nemám s drogami nic společného," citovaly ho ruské agentury.

V Česku na podporu Golunova vznikla petice. 

Autoři petice, pod níž je podepsána řada rodilých Rusů, ale nevěří ve spravedlivé prošetření případu. Text petice v neděli předali ČTK.

"Prosíme novinářskou obec a úřady České republiky, aby vyjádřily podporu Ivanu Golunovovi a svobodě slova v Rusku tím, že budou od jeho úřadů žádat spravedlivé prošetření Golunovova prohřešku a požadovat potrestání těch, kteří proti němu vykonstruovali trestní obvinění," stojí v textu. Iniciativu svolal Anton Litvin, ředitel festivalu aktuální ruské kultury Kulturus.

Šéf serveru Meduza Ivan Kolpakov již dříve novinářům řekl, že je "stoprocentně přesvědčen" o tom, že zatčení souvisí s Golunovovou profesní činností. V minulých dnech prý dostal několik výhrůžek, podle Kolpakova je vyvolal článek, na kterém Golunov pracoval. Jedním z jeho témat byly údajné machinace v moskevském pohřebnictví, jehož část je podle ruských médií v rukou kriminálních gangů.

Server Meduza byl založen před pěti lety a jeho centrála je v lotyšské metropoli Rize. Redakce se tam přesunula z obavy před represemi ruských úřadů. V Moskvě má několik zvláštních zpravodajů, jedním z nich je Golunov.

Incident se zatčeným novinářem vyvolal mezi jeho moskevskými kolegy pobouření. Před sídlem moskevské policie se sešli demonstranti, na sérii protestních prohlášení dokonce reagoval moskevský starosta Sergej Sobjanin. Vyzval šéfa městské policie, aby na Golunovovu kauzu osobně dohlížel. O případ se zajímá i prezidentská rada pro lidská práva a několik poslanců federálního parlamentu.

Zástupkyně prezidentské rady pro lidská práva Eva Merkačevová, která Golunova v pátek navštívila, ve svém prohlášení uvedla, že jí novinář řekl, že "nespal již 24 hodin, necítí se dobře a také vůbec nejedl". Ukázal jí zranění na zádech, které podle svých slov utrpěl, když ho policisté vlekli. Rovněž jí řekl, že ho policisté dvakrát uhodili do hlavy a stáli mu na hrudi.