Architektonická společnost Oceanix skupiny Bjarke Ingels ve spolupráci s programem Organizace spojených národů UN-Habitat přišla s tím, že by lidé mohli žít na moři. Vytvořila koncept plovoucích měst, která by byla odolná proti riziku stoupání hladin oceánů a dalším hrozbám počasí, jako jsou například hurikány. Kromě toho by měla být udržitelná a energeticky soběstačná.

Mnoho velkých měst je ohroženo povodněmi a tím, jak roste hladina oceánů, se toto riziko ještě zvyšuje, plovoucí města by tak mohla být řešením.

 Šest malých ostrovů zakotvených na dně moře by celkem tvořilo jednu vesnici. Vedle sebe by bylo do kruhu rozestavěno šest takových vesnic, které by celkem pojaly 1650 rezidentů, a vytvořily tak celé plovoucí město. Architekti by chtěli nakonec vytvořit souostroví o celkové rozloze 75 hektarů, kde by mohlo žít až 10 tisíc lidí.

Každý z ostrovů by měl být postaven na pevnině a pak zavlečen na moře, kde zakotví na jednom místě. "Veškeré technologie na výstavbu takových měst již existují," řekl BBC Marc Collins Chen, výkonný ředitel společnosti Oceanix, která se zabývá inovativními stavbami na vodě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak by mělo město fungovat, aby pojalo deset tisíc obyvatel, bylo udržitelné a navíc odolné vůči přírodním hrozbám?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se