V prosinci 1999 dorazily na sever Venezuely téměř biblické deště. Prales se tu prudce svažuje do moře, lidská obydlí balancují na plochách mezi džunglí a vlnami. Po třech dnech lijáku se svahy sesunuly, města a vesnice zavalila suť smíšená s bahnem. Desítky tisíc lidí zahynuly, některá města přestala existovat.

Pomoc se tehdy hrnula z celého světa včetně Spojených států, když ale Američané nabídli speciální jednotky, jež by na místo dopravila letadlová loď, čerstvý prezident Hugo Chávez záchrannou akci zarazil.

"Jde o otázku národní suverenity," řekl populární lídr svému ministru obrany, který se údajně rozčílil, rozkaz však splnil.

Nový Respekt

OBÁLKOVÝ TEXT

Nechci vám ublížit. Mladí lékaři dostávají v nemocnicích případy, na které nestačí.

 
HLAVNÍ KOMENTÁŘ
Utečte před operátory. Vláda začala dávat do pořádku skandálně drahá mobilní data.
 
HLAVNÍ AGENDA
Chceme vlastní šampiony. Konkurence Číny a Trumpovy Ameriky zvyšuje tlak na Evropany, k nejvýraznější reakci náhle dochází na poli průmyslu.
 
KONTEXT
Hledání červené linie. Největší německá opoziční strana se dostala do hledáčku tajných služeb. Ohrožuje Alternativa pro Německo demokracii? 
 
KONTEXT
Sokolka versus český stát. Ostravská rodačka Miroslava Pěčková se v 77 letech pouští do ojedinělé bitvy za čistší ovzduší ve svém kraji.
 
ROZHOVOR
Nedělat nic pro mě nebyla alternativa. S francouzským filozofem a provokatérem Bernardem-Henrim Lévym o jeho turné s divadelní hrou o Evropě.
 
KULTURA
Je to čím dál lepší, mami. Nejmladší generace českých animátorů neteskní po zašlé slávě oboru a věří, že je leccos možné. 
 
CIVILIZACE
Spolu u pracovního stolu. Coworking je sdílení kanceláří i nový přístup k práci.
I obalka R10

Záchranné akce se pak úplně nezapsaly do zlaté knihy globální solidarity, na oběti se vlastně časem zapomnělo. Část apatických uprchlíků se nakonec do oblasti vrátila a žije ve zničeném státě dál.

"Přišel jsem o domov i kamarády, neměl jsem kam chodit do školy, ale hlavně jsem pochopil, že když jde do tuhého, musíme si pomoct sami," vzpomíná dodnes jeden ze
šťastlivců, kteří katastrofu přežili.

Jmenuje se Juan Guaidó (35), v době katastrofy mu bylo šestnáct let, střední školu dochodil v Caracasu a zvládl potom ještě technickou univerzitu. Do širšího povědomí však vstoupil teprve letos v lednu.

Nečekaně, v den 61. výročí nastolení venezuelské demokracie, se jako předseda legitimně zvoleného kongresu prohlásil dočasným prezidentem Venezuely. Protože tak učinil v reakci na volební machinace spojené s prezidentskými volbami, padesát zemí světa včetně Česka s jeho krokem oficiálně souhlasí.

Strach

"Lidé se budou ptát, kdo to je, tenhle pán," ušklíbal se následně v televizi "druhý" venezuelský prezident Nicolás Maduro, kterého naopak desítky zemí neuznávají.

Částečně má pravdu, do všeobecně známé figury má inženýr Guaidó daleko. Podle deníku The Washington Post je například jedním z osmi dětí, podle deníku The New York Times jedním ze sedmi dětí a podle deníku The Wall Street Journal má pět sourozenců. Otec byl podle různých zdrojů buď profesionálním letcem, nebo taxikářem. Jeho politická strana je členem Socialistické internacionály, Guaidó je ale prý centrista a Madurova diktatura ho nazývá pravicovým extremistou.

Úplně jisté naopak je, že má pro strach uděláno. Když se na lednové demonstraci prohlásil prezidentem, věděla o jeho plánu jenom hrstka špiček opozice a překvapení byli podle doptávání španělských a amerických novinářů i někteří z těch, kdo s ním stáli na pódiu. Celá akce byla vlastně výsledkem trochu zoufalého spiknutí té části rozhádané opozice, která nevěří ve vyjednávání s madurovským režimem.

Guaidó se do politiky zamíchal jako student, když už zmíněný Hugo Chávez zakázal opoziční televizní stanici. Dnes je chráněncem nejvýraznější postavy opozice Leopolda Lópeze, jenž stál v roce 2017 v čele masových demonstrací rozstřílených za cenu stovek obětí armádou.

López skončil za mřížemi a dnes je v domácím vězení. Z dalších tří strůjců plánu jsou dva v exilu a jedna nesmí opustit zemi. "Říkali jsme si, že je to poslední šance, jinak propadne naše vyhladovělá země apatii podobně jako Kuba," vysvětlil novinářům na síti svůj plán López.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.