Miliardář a filantrop George Soros na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl, že čínský prezident Si Ťin-pching je největším nebezpečím pro otevřenou společnost. Varoval před tím, že to, jak Čína využívá umělou inteligenci, představuje "smrtelné nebezpečí". Při svém projevu také vyjádřil obavu z bezpečnostního rizika čínských technologických firem, jako je Huawei nebo ZTE, a vyzval k ráznější politice vůči Číně.

Soros je podle svých slov znepokojen systémy, které mohou rozpoznávat občany na ulici a které mohou být napojeny na systém takzvaného sociálního skóre. "Nástroje kontroly vycházející z technologií umělé inteligence dávají výhodu totalitním režimům nad otevřenou společností," řekl Soros. 

"Čína není jediným totalitním režimem na světě, ale nepochybně je nejbohatší, nejsilnější a nejvíce rozvinutá, co se týká strojového učení a umělé inteligence," řekl s tím, že Čína na základě algoritmů vytváří centralizovanou databázi lidí a určuje, zda jsou hrozbou pro systém. Takzvaný "systém kreditů" není zatím plně funkční, podle Sorose ale v budoucnosti bude určovat osudy jedinců podle toho, co se hodí komunistické straně.

"Podle mě je společenský systém kreditů děsivý a odporný," řekl. Systém by mohl hodnotit návyky a jednání lidí a na základě toho k nim přistupovat. 

Už v roce 2014 čínská vláda oznámila, že chce používat systém takzvaného sociálního skóre a že by do roku 2020 chtěla mít o všech lidech informace z veřejných i soukromých zdrojů. Jedná se jak o trestní údaje, tak i o nákupy, údaje o cestách nebo chování na sociálních sítích. Na základě otisků prstů, ale i dalších biometrických údajů by pak mohla občany vyhledávat v databázi. Na ulici jejich obličej mohou rozpoznat bezpečnostní kamery, kterých je v čínských ulicích na 176 milionů a jejich počet stále roste.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.