Šest lidí zadržela v úterý ráno francouzská policie pro podezření, že plánovali útok na prezidenta Emmanuela Macrona. S odvoláním na zdroj z vyšetřování o tom informovala agentura AFP, podle které mají zadržení vazby na krajní pravici.

Podle televize BMFTV byly plány na "násilnou akci" proti prezidentovi nepřesné a nebyly dotažené do detailu. Pařížské státní zastupitelství nicméně zahájilo vyšetřování kvůli podezření z plánování teroristického činu.

Protiteroristická jednotka zasahovala ráno ve třech různých departementech: Isére na jihovýchodě, Ille-et-Vilaine na severozápadě a Moselle na severovýchodě země. Jaké mají mezi sebou zadržení vazby, ani to, jak byli ve spojení, zatím není jasné.

Akci podle BMFTV provedla zpravodajská služba DGSI, která je pověřena mimo jiné bojem proti terorismu. Podle zdroje listu L'Express bylo cílem dnešního zátahu zjistit, jak daleko plány na násilnou akci pokročily.

BMFT připomíná, že se podobný zátah kvůli plánům útoků na vysoce postavené politiky uskutečnil už před rokem. Zadrženo tehdy bylo deset lidí z krajně pravicové scény, kteří plánovali útoky na nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera a předsedu levicové strany Nepodrobená Francie Jeana-Luca Mélenchona.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist