Demonstranti ve Washingtonu narušili úterní večeři americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové a hlasitě vyjádřili nesouhlas s tím, že jsou děti migrantů bez dokladů oddělováni od svých rodičů. Informují o tom americká média. Restauraci, kde se ministryně zdržovala a která byla podle sdělení demonstrantů shodou okolností mexická, Nielsenová následně opustila a za doprovodu ochranky a policie odjela.

"Dokud děti nebudou moci jíst v klidu, tak ani vy nebudete jíst v klidu," skandoval dav aktivistů a na adresu Nielsenové volal, aby se styděla. "Copak také nejste matka?" křičeli demonstranti, které od stolu ministryně oddělovala ochranka.

Incident se odehrál ve washingtonské restauraci MXDC a k zorganizování protestu se přihlásilo hnutí Metro DC Democratic Socialists of America. "Jaká ironie, že to bylo v mexické restauraci," napsali členové hnutí na Facebooku, kde zveřejnili také video z demonstrace.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti k události napsalo, že k ministryni a jejímu personálu v restauraci, kde měla pracovní večeři, přistoupila malá skupina demonstrantů a sdělila jí své obavy ze současných imigračních zákonů. "Zákonů, kvůli kterým vznikla krize na naší jižní hranici," napsalo ministerstvo.

Donald Trump podepsal migrační dekret

Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal dekret, jímž zrušil dosavadní kontroverzní praxi rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů. Oznámil to Bílý dům. Při podpisu prezident zdůraznil, že jeho dosavadní politika nulové tolerance vůči nelegální migraci se nemění.

Oddělování dětí od rodičů zatčených na hranicích vyvolalo v minulých dnech tvrdou kritiku ze strany demokratů, liberálních médií i části republikánských kongresmanů. Vyčítali hlavě státu, že zneužívá osud malých dětí k tlaku na Kongres, aby schválil konzervativní reformu migračních zákonů. O dvou návrzích novely má ve čtvrtek americký parlament hlasovat, výsledek je ale podle médií nejistý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist