Spojené státy musí vždy zatýkat lidi, kteří do země přicházejí nelegálně. V sérii příspěvků na Twitteru, v nichž se věnoval hlavně migraci, to uvedl americký prezident Donald Trump. Vyjádřil se rovněž k oddělování dětí migrantů na hranicích s Mexikem od jejich rodičů, kvůli kterému se v posledních dnech na Washington snesla vlna kritiky. Prezident zopakoval i pondělní tvrzení, že v Německu vzrostla kvůli migraci zločinnost. Podle německých statistik je ale počet trestných činů nejnižší od roku 1992.

"Musíme vždy zatýkat lidi, kteří přicházejí do naší země nelegálně," uvedl Trump v jednom z tweetů. Z 12 000 dětí, které byly v USA zadrženy, jich podle něj 10 000 jejich rodiče poslali "na velmi nebezpečný výlet" a jen 2000 jich bylo se svými rodiči, "z nichž mnoho se pokusilo vstoupit do naší země nelegálně při mnoha příležitostech".

Nyní je podle Trumpa nejlepší doba, aby Kongres změnil "směšné a překonané" zákony o imigraci. Při změnách by měli podle něj mít zákonodárci stále na mysli, že "musíme mít silnou bezpečnost na hranici". "Pokud nemáte hranice, nemáte zemi," poznamenal v jednom z tweetů šéf Bílého domu. Trump by se měl v úterý ve Washingtonu sejít se republikánskými zákonodárci, se kterými chce debatovat o změnách migračních zákonů.

Hlavním problémem při řešení migrace v USA jsou podle Trumpa opoziční demokraté. "Nezajímá je zločin. Oni chtějí, aby imigranti – ať už jsou jakkoli zlí – nelegálně proudili do naší země a zamořili ji, jako MS-13," napsal Trump s odkazem na mezinárodní zločinecký gang Mara Salvatrucha, který působí v USA a ve středoamerických státech. Demokraté podle prezidenta nedokážou vyhrát pomocí své "hrozné politiky", a vnímají tak imigranty jako "potenciální voliče".

V jednom z příspěvků se Trump vrátil také k pondělnímu tweetu, ve kterém komentoval migrační debatu v Německu a kritizoval Evropu, že dovolila uprchlíkům, aby "násilně" změnili její kulturu. "Zločinnost v Německu stoupla od doby přijetí migrantů o deset procent (úřady tyto zločiny ale nechtějí hlásit). V jiných zemích je to ještě horší," uvedl dnes na Twitteru americký prezident. "Buď chytrá, Ameriko!" dodal.

Německá média už v pondělí Trumpovo tvrzení o rostoucí zločinnosti vyvrátila. Podle oficiálních statistik je zločinnost v Německu dokonce na nejnižší úrovni od roku 1992.

Podle oficiálních údajů bylo v důsledku politiky "nulové tolerance" vůči nelegální migraci odděleno od rodičů v posledních týdnech na americko-mexické hranici celkem 2000 dětí. Velkou pozornost v této souvislosti v úterý vyvolala nahrávka, která údajně zachycuje pláč dětí odebraných rodičům.

Trump se kvůli rozdělování rodin migrantů stal terčem kritiky nejen v zahraničí, ale i doma. Politika "nulové tolerance" se nelíbí demokratům i mnohým republikánům. Například dlouhodobý Trumpův kritik, arizonský senátor za republikány John McCain ji označil za "urážku slušnosti amerického lidu". Je podle něj v rozporu s principy a hodnotami, na kterých byly Spojené státy založeny.

K ukončení politiky "nulové tolerance" v úterý Trumpovu administrativu vyzvalo také jednadvacet demokratických ministrů spravedlnosti amerických států. V dopise zaslaném ministrovi spravedlnosti USA Jeffu Sessionsovi a ministryni vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové označili praxi oddělování dětí za "nelidskou". Porušuje podle nich práva dětí a také některé ústavní principy.

Děti migrantů oddělené na hranicích od rodičů skončily v texaském detenčním zařízení

Děti migrantů oddělené na hranicích od rodičů skončily v texaském detenčním zařízení

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist