Ukrajinské úřady se pokoušejí obhájit svůj postup při fingování vraždy ruského opozičního novináře, což prý pomohlo zabránit teroristickým útokům na další kritiky Kremlu v ukrajinském exilu. Kyjev ale za tuto operaci čelí kritice i v zahraničí. Média, politici i Kreml se domáhají důkazů potvrzujících ukrajinskou verzi příběhu. Pochyby, zda účel světí prostředky, se ozývají z více stran.

Radikální kritik ruského režimu Arkadij Babčenko, kterého v úterý v Kyjevě údajně zastřelil vrah, se ve středu odpoledne překvapivě objevil na tiskové konferenci šéfa ukrajinské tajné služby SBU. Ta podle něj zabránila skutečné vraždě žurnalisty, jehož prý chtěly nechat zlikvidovat ruské tajné služby.

"Jsem naprosto přesvědčen, že jinak to nešlo udělat. Jste chlapík," řekl Babčenkovi ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Chtěli byste raději, aby byl Babčenko mrtvý? Zachránili jsme mu život, to mi ke spokojenosti stačí," vzkázal ministr vnitra Arsen Avakov "pseudomorálním" kritikům z ciziny. Strážci zákona se podle něj nebudou řídit veřejným míněním, ale udělají vše, co budou považovat za nutné pro uchování klidu v zemi.

"Muselo se to zinscenovat, abychom až k závěrečné tečce dotáhli fakt, že tu byla zakázka (na vraždu) a že byla splněna, abychom získali od zákazníka seznam 30 lidí (určených k likvidaci kromě Babčenka)," vysvětlila listu Ukrajinska pravda mluvčí generálního prokurátora.

Šéf tajné služby SBU Vasyl Hrycak již ve středu tvrdil, že plánovaná vražda Babčenka byla součástí velké operace, jejímž cílem bylo zlikvidovat opozičně smýšlející Rusy, především novináře a blogery, kteří otevřeně kritizují ruskou vládu.

Generální prokurátor Jurij Lucenko uvádí, že se podařilo získat dostatek faktů svědčících o tom, že si vraždu objednalo Rusko, a to přes ukrajinského prostředníka, který zakázku svěřil veteránovi bojů proti proruským separatistům na východě Ukrajiny.

Server Strana.ua, hojně citovaný ruskými médii, ale s odvoláním na nejmenované zdroje z justice tvrdí, že vyšetřovatelé ve skutečnosti nemají jasné důkazy, zda Rusové, se kterými se údajný organizátor vraždy stýkal, byli skutečně z tajných služeb. Advokáti Andrey Smyrnov a Jevhen Solodko naznačují, že se podezřelý – ve skutečnosti ukrajinský podnikatel obchodující se zbraněmi pro ukrajinskou armádu – mohl stát obětí provokace ukrajinské kontrarozvědky.

Související

Kreml uvítal, že je Babčenko naživu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale jedním dechem dodal, že to "nemění náš vztah k Ukrajině jako zemi, kde je nebezpečné být novinářem". Vybídl také šéfa ukrajinské tajné služby, aby doložil svá tvrzení o účasti Moskvy na vražedném spiknutí, jinak bude vypadat jako jeho britští kolegové připisující Rusku vinu za otrávení bývalého agenta a jeho dcery.

"Ukrajina je ve velmi zvláštní bezpečnostní situaci, a to se zřetelem k (anexi) Krymu a konfliktu na východě země. V tomto kontextu má Ukrajina jako všechny země právo bránit svůj národní zájem a své území," řekla mluvčí šéfky unijní diplomacie Maja Kocijančičová podle listu Ukrajinska pravda s tím, že v Babčenkově případě EU čeká na více informací z Kyjeva.

"K případu Babčenka. Zaprvé je třeba vyjádřit potěšení, že ten člověk je živý. Vyvolává to ale mnoho otázek," prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. Čeká, že se více dozví v Kyjevě, kam odpoledne odcestuje. "Je to hanebné, nehorázné a nedůstojné," řekl o ukrajinském postupu předseda slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko, známý vstřícným postojem k Rusku.

"Cíl byl hezký: chytit vraha. Ale prostředky – předstíraná smrt a zveřejněné zprávy o ní – zmenší již tak mikroskopickou důvěru, kterou Ukrajinci mají ke své vládě a médiím," varoval list The Washington Post. "Až bude příště nějaký kritik Kremlu zastřelen, otráven nebo se zřítí z balkonu a roztříští se o beton, vždy jako první vyvstane otázka: opravdu je mrtvý?" píše britský list The Guardian.

Podezřelým je podnikatel Herman

Z organizování pokusu o vraždu je podezřelý ukrajinský podnikatel Borys Herman. Informovala o tom ukrajinská média. Podle serveru Ukrinform Herman ale ve čtvrtek u soudu řekl, že už půl roku spolupracuje s kontrarozvědkou, která podle něj vykonavatele zločinu sama vybrala.

Podezřelý tuto výpověď učinil před vyšetřujícím soudcem během řízení o žádosti tajné služby SBU na uvalení vazby na Hermana. Soudce podle agentury Reuters žádosti vyhověl.

Ukrajinská sekce Rádia Svoboda na svém webu uvedla, že Borys Herman je vlastníkem řady soukromých firem. Advokát Jevhen Solodko sdělil, že Herman je výkonným ředitelem ukrajinsko-německé společnosti Šmajser (Schmeisser). Jde o jediného nestátního výrobce zbraní na Ukrajině. Firma má prý již delší dobu vztahy s ukrajinským ministerstvem obrany. Podle Solodka se Herman mohl stát obětí provokace SBU.

"Spolupracuji s vnitřní rozvědkou při odhalování aktivit Ruska na ukrajinském území zaměřených na změnu ukrajinské vlády. Kontrarozvědka mi poskytla možnosti i pravomoc, abych mohl zkoumat spojení, to znamená zkoumat toky peněz na Ukrajinu, prostřednictvím koho a komu plynou, jaké politické strany a jací činitelé jsou jimi financováni, jak se vytvářejí zásoby zbraní a vše ostatní," uvedl podle Ukrinformu Herman před soudcem.

Server Ukrinform napsal, že podle dokumentace SBU byl k realizaci plánu naverbován ukrajinský občan, který dostal úkol najít vykonavatele. Zavraždění Babčenka navrhl svému známému, bývalému příslušníkovi vládních sil bojujících na východě Ukrajiny, za finanční odměnu ve výši 30 000 dolarů (664 000 korun).

Šéf tajné služby Vasyl Hrycak o tom informoval už ve středu. Uvedl přitom, že vykonavatel dostal jako zálohu 15 000 dolarů a že organizátor dostal od ruské strany 10 000 dolarů.

Herman soudci řekl, že vykonavatele, kterého jmenoval jako Oleksije Cymbaljuka, vybrala sama SBU, neboť se o něm vědělo, že působil v protipovstalecké operaci na východě Ukrajiny. Nicméně Cymbaljuk byl kněz, a všem bylo proto jasné, že okamžitě "poběží na SBU a všechno řekne", protože nikdy nedokáže zabít člověka.

"Věděli jsme přesně, že to bude zinscenované – všechno se to vědělo. Ale abychom získali informaci z ruského zdroje, museli jsme předstírat nějakou práci v zájmu získání důvěry," tvrdil Herman.