Pracovníci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) začali hromadně podávat výpovědi. Dvanáct redaktorů a editorů se tak rozhodlo po neúspěšném čtvrtečním jednání odborů s ředitelem RTVS Jaroslavem Rezníkem. Uvedl to portál Sme.sk. Nové vedení televize a rozhlasu už dříve některé novináře propustilo a čelí kritice, že se snaží veřejnoprávní médium politicky ovlivňovat.

"Nebylo to snadné rozhodnutí. Máme děti, hypotéky i závazky, ale hlavně máme velmi rádi tuto práci a nedokážeme ji za těchto okolností dělat tak jako dosud," zdůvodnili odchod novináři na facebookových stránkách. Odcházejí dlouholetí redaktoři jako Filip Minich, Zuzana Kovačič Hanzelová nebo Daniela Hajčáková, která momentálně působí v Bruselu.

Rezník na schůzce s redaktory minulý týden odmítl přistoupit na jejich požadavky, aby přijal zpět čtyři externisty, kterým vedení neprodloužilo smlouvu a kteří byli podepsaní pod kritickým otevřeným dopisem. 

Odborům televize a rozhlasu se také nelíbilo, že vedení zaměstnává bývalé mluvčí státních úřadů a ministerstev. Naposledy například do funkce editora nastoupil bývalý mluvčí Slovenského statistického úřadu Marián Jánošík. Takoví lidé jsou podle odborů a redaktorů ve střetu zájmů.

"Pokud generální ředitel Jaroslav Rezník odvolá vedení zpravodajství, jsme ochotní se dohodnout a výpovědi stáhnout," uvádějí odcházející zaměstnanci na Facebooku.

Situace v RTVS si už nedávno všimla mezinárodní organizace Reportéři bez hranic i slovenští novináři. Zhruba 200 z nich pak podepsalo výzvu, ve které upozorňují, že se ve vysílání začíná projevovat cenzura.

 

 

Související