Ruský novinář Arkadij Babčenko, který byl podle dřívějších zpráv zastřelen v Kyjevě, je naživu a vystoupil na středeční tiskové konferenci spolu se zástupci ukrajinských bezpečnostních složek. Vasyl Hrycak, šéf ukrajinské tajné služby SBU, na tiskové konferenci oznámil, že služba zinscenovala novinářovu smrt, aby mohla dopadnout objednavatele vraždy. O plánovaném útoku, který podle něj nařídily ruské tajné služby, služba věděla a v rámci zvláštní operace jí zabránila. Babčenko SBU poděkoval a omluvil se své rodině i ženě. Celá operace byla připravována dva měsíce.

"K provedené tohoto cynického plánu tajných služeb Ruské federace byl organizátorem naverbován ukrajinský občan G., který dostal úkol najít lidi, kteří by provedli řadu teroristických činů s mnoho oběťmi," prohlásil na tiskové konferenci šéf SBU Hrycak. Prostředník pak podle Hrycaka kontaktoval známého z východní Ukrajiny, který měl vraždu provést, ten už ale spolupracoval s ukrajinskými tajnými službami. Po fingovaném splnění úkolu byl prostředník ve středu zadržen, informoval o tom server Ukrajinska Pravda. Organizátor vykonavateli útoku nabídl jako odměnu 30 000 amerických dolarů (670 000 korun) a jako zálohu mu vyplatil 15 000 dolarů. Samotný prostředník zločinu podle Hrycaka dostal od ruské strany 10 000 dolarů.

Babčenko uvedl, že ho ukrajinské úřady kontaktovaly měsíc před plánovanou "vraždou". "Podle mých informací se zvláštní operace připravovala dva měsíce. Mě o tom informovali před měsícem... Celý měsíc jsme pak byli v kontaktu, přemýšleli jsme, pracovali společně," uvedl Babčenko před novináři v Kyjevě.

Ruské ministerstvo zahraničí zprávu s radostí přivítalo, zároveň ale podle něj Babčenko "slouží propagandě", informovala agentura Reuters.

V úterý ukrajinská policie informovala, že Babčenko, známý jako velký kritik Kremlu, byl několikrát střelen do zad v jeho bytě. Policie smrt ruského novináře v úterý potvrdila s tím, že útok oznámila Babčenkova manželka, která svého muže našla v tratolišti krve.

Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se hodně armádou. Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění) a byl údajně považován za špičku ve svém oboru.

Podle původních informací měl Babčenko loni v Praze žádat o povolení k pobytu. To ale ministerstvo vnitra popírá s tím, že žádnou takovou žádost neeviduje.

V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.

Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.