Vedení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se začalo ve svém zpravodajství zbavovat externistů, kteří se podepsali pod otevřený dopis kritizující poměry ve veřejnoprávním médiu. O neprodloužení smluv zatím čtyřem redaktorům informoval server Sme.sk. Pod dopis se celkem podepsalo 59 redaktorů a redaktorek zpravodajství.

"Vedení neprodloužilo spolupráci zahraničnímu redaktorovi Matúši Dávidovi, redaktorům Matúši Baňovičovi, Kristiánovi Čekovskému a kulturní redaktorce Janě Masárové, která pracovala v RTVS pět let. Ačkoliv jsou to externisté, jde o normální reportéry, kteří se podílejí na výrobě zpravodajství každý den," uvedl server.

Důvody, proč vedení s externisty neprodloužilo smlouvy, RTVS podle Sme.sk nevysvětlilo. "Několika redaktorům skončila dohoda o externí spolupráci a vedení zpravodajství se rozhodlo, že ji k dnešnímu dni neprodlouží," uvedla mluvčí Erika Rusnáková a dodala, že RTVS se dále nebude vyjadřovat k interním rozhodnutím.

"V RTVS je normalizace," zareagovala redaktorka a moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, jež nedávno založila ve zpravodajství odbory. Redaktorů bez nové smlouvy se zastal také editor zpravodajství RTVS Jozef Matej. "Jako jejich nadřízený a člověk, který byl s nimi v každodenním kontaktu, nevidím žádný rozumný důvod k neprodloužení spolupráce. Hodnota firmy je v lidech," prohlásil.

Na protest proti vedení podali výpověď rozhlasová redaktorka Jana Maťková a dramaturgyně Nikola Bajánová, poznamenal server. Připomněl, že nedávno v RTVS skončila i redaktorka Gabriela Kajtárová, dlouholetá zahraniční zpravodajka Oľga Baková a výpověď ohlásil programový šéf Tibor Búza.

Ředitel RTVS Jaroslav Rezník, jehož do čela média prosadily vládní Slovenská národní strana a Směr, na jednání Rady RTVS tvrdil, že situace není tak vážná, jak vypadá zvenčí. I šéf parlamentního mediálního výboru Dušan Jarjabek (Směr) má za to, že situace v RTVS je "úplně v pořádku".

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic vyzvala slovenské úřady, aby přestaly zasahovat do fungování stanice, a kritizovala Rezníka: "Místo aby posílil svobodu tisku v době, kdy slovenská média prožívají napětí, ustavičně ji podkopával," uvedla organizace v narážce na nedávnou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která na Slovensku vyvolala politickou krizi.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se