Rusko má podíl na zodpovědnosti za sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v roce 2014. Po čtvrtečním zveřejnění předběžných závěrů vyšetřování pádu letadla Boeing 777 se na tom v pátek shodla nizozemská vláda, informoval server veřejnoprávní stanice NOS.
Spolu s Austrálií chce nyní Nizozemsko podniknout vůči Moskvě právní kroky. O svém záměru už obě země Rusko informovaly. Moskva jakékoli spojování s tragédií dál odmítá.
"Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces," uvedl nizozemský kabinet po svém zasedání. "Nizozemsko a Austrálie požádaly v pátek Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17," dodala vláda v Haagu.
Na palubě letu MH17 17. července 2014 bylo 298 lidí včetně 15 členů posádky. Většinu cestujících tvořili Nizozemci (193), na palubě byli ale právě i Australané a občané dalších osmi zemí.
Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek uvedl, že raketový systém použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil. Patřil údajně 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Letadlo na lince MH17 bylo podle vyšetřovatelů sestřeleno raketou systému Buk odpálenou z prostoru, který tehdy ovládali a i nyní ovládají proruští separatisté.
Podle ruských médií britská investigativní skupina Bellingcat, která se vyšetřováním katastrofy letu MH17 dlouhodobě zabývá, uvedla, že na transport rakety Buk dohlížel generál ruské vojenské rozvědky GRU Oleg Ivannikov.
Ruské ministerstvo obrany tato tvrzení odmítlo a uvedlo, že s incidentem nemá nic společného. Prezident Vladimir Putin ujistil, že Moskva bude zjištění vyšetřovatelů analyzovat.
Podle nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka předběžné výsledky práce mezinárodního týmu "ukazují na přímé zapojení Ruska" a spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. Podle agentury Reuters se jedná o zatím nejsilnější slova nizozemského politika týkající se ruské role v sestřelení letu MH17.
Podle serveru NOS by dalším krokem nizozemské vlády mohlo být podání stížnosti na Rusko u některé z mezinárodních organizací či žaloby u mezinárodního soudu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist