Britský princ Harry a americká herečka Meghan Marklová si v sobotu řekli ano na královském hradě Windsor. O pár minut později si při přednášení manželského slibu vyměnili snubní prsteny a arcibiskup z Canterbury je v přítomnosti 600 hostů prohlásil za manžele. Novomanželé budou mít titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu.

Během ceremonie vystoupil s velmi živým proslovem americký biskup Michael Curry a sbor zazpíval známou píseň Stand by Me od amerického autora Bena E. Kinga. Meghanina matka Doria Raglandová vypadala během celého obřadu viditelně dojatá, zatímco ženich a nevěsta se na sebe neustále dívali, usmívali a drželi se za ruce.

Curry, který stojí v čele americké episkopální církve, přenesl do srdce britské monarchie atmosféru harlemských kostelů s jejich spirituály a gospely. "V lásce je síla, nepodceňujte ji. Ví to každý, kdo se někdy zamiloval," řekl Američan v emotivním projevu proneseném rytmickým stylem černošských kazatelů. Meghan jeho slova sledovala s uvolněným úsměvem, Harry s klidnou tváří, úměrnou vážnosti chvíle.

Americký biskup, považovaný v zámoří za jednoho z nejprogresivnějších duchovních, četl své kázání z tabletu iPad. První ohlasy na sociálních sítích ho v sobotu pasovaly na bezmála hlavní hvězdu windsorského obřadu, která energicky narušila puritánsky upjaté ovzduší ceremoniálu svázaného letitými tradicemi.

Meghanin otec Thomas Markle se obřadu ze zdravotních důvodů nezúčastnil. Nevěstu tak nakonec vedl k oltáři Harryho otec princ Charles. Když ji svému synovi před oltářem předával, ženich mu podle britských médií řekl: "Díky, tati." Vzápětí se Harry obrátil ke své budoucí ženě se slovy: "Vypadáš úžasně."

Smích při slibu a excentrický biskup. Podívejte se na sestřih královské svatby

Těsně před nevěstou dorazila do kaple královna Alžběta II. v doprovodu svého manžela prince Philipa, jenž se již stáhl z veřejného života a nyní se zotavuje po operaci kyčle, kterou úspěšně podstoupil minulý měsíc.

Třiatřicetiletému Harrymu šel za svědka jeho bratr, princ William. O tři roky starší nevěsta svědkyni neměla - podle britských médií proto, že má hodně přátel a volbou jedné osoby nechtěla nikoho urazit, a také proto, že to nebývá u královských svateb zvykem.

Mezi jejími družičkami a mládenci byli dva ze tří potomků prince Williama a jeho manželky Kate - čtyřletý princ George a tříletá princezna Charlotte. Spolu s dalšími osmi dětmi nevěstu doprovázeli k oltáři a nesli její dlouhý závoj.

Princ Harry měl na sobě uniformu elitního jezdeckého regimentu označovaného jako Blues and Royals, který je součástí královské gardy. Deník The Guardian v pátek spekuloval o tom, že princ obleče spíše stejnokroj královského námořnictva, protože této složce armády "tolik nevadí vousy".

Starobylá kaple svatého Jiří na hradě Windsor, kde se obřad odehrává, je gotickým, bohatě zdobeným klenotem z 15. století. Je to také místo, kde v roce 2005 požehnal arcibiskup z Canterbury sňatku otce Harryho, prince Charlese, s jeho dlouholetou přítelkyní Camillou, vévodkyní z Cornwallu.

Smích při slibu a excentrický biskup. Podívejte se na sestřih královské svatby