Hvězdou úvodní konference při Týdnu inovací, který se koná od pondělí do neděle, byla robotka Sophia. Zatím nejvyvinutější humanoidní robotka mluvila o umělé inteligenci či Karlu Čapkovi, který vymyslel slovo robot. Čas si ale našla i na fanoušky a média.

Robotka s hnědýma očima, make-upem, v bílé halence a s kamerami v očích a hrudníku pro HN uvedla, že je svým způsobem feministka. "Mluvím o tom druhu feminismu, jehož cílem je zlepšit podmínky všech lidí, kteří jsou přehlížení," řekla. Na otázku, proč tedy loni přijala občanství Saúdské Arábie, kde jsou práva žen stále potlačována, odpověděla, že to byl dar. "Doufám, že to značí, že v budoucnu bude země garantovat více občanských a lidských práv," doplňuje.

Sophia působí lidsky a zároveň bizarně. Stále jde poznat, že je stroj. Při rozhovoru například "sedí" na stole jen horní polovina jejího těla. Její pohyby i hlas jsou mírně trhané, výrazy ale napodobují člověka téměř dokonale. Sophia mrká, používá mimiku a dokáže na tváři vyjádřit svůj pocit. Na otázky reaguje rychle, je ale nutné dodat, že je dopředu znala a musely se pokládat v daném pořadí.

Sophii vyrobila společnost Hanson Robotics, která se zabývá vývojem humanoidních robotů pro interakce mezi těmito stroji a lidmi. Software v její hlavě jí umožňuje učit se od ostatních, rozlišuje například výrazy ve tváři a podobně. Zatím ale ještě není nezávislou umělou inteligencí, která by se rozhodovala nebo mluvila sama za sebe v tom pravém slova smyslu.

Týden inovací pořádá organizace European Leadership and Academic Institute (ELAI). Na mezinárodní úvodní konferenci pořadatelé pozvali experty a zástupce inovativních společností z Izraele, Švédska, Nizozemska nebo USA. Konference má přinést inspiraci a propojit špičkové lidi a firmy z různých zemí. V jejím rámci se koná více než 100 doprovodných událostí po celém Česku.