Rusko likviduje objekty výzkumných laboratoří v Šichanech na jihu země, kde se v 70. a 80. letech vyvíjely armádní jedy včetně nervově paralytické látky novičok. Napsala to ruská státní agentura RIA Novosti, podle níž bylo o zbourání rozhodnuto po ukončení likvidace ruského chemického arzenálu.

Podle britského listu The Daily Mail možná Rusové budovy armádních laboratoří ničí kvůli připravované cestě mezinárodních inspektorů, kteří vyšetřují okolnosti otravy ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery na jihu Anglie. "Načasování je zvláště cynické... Ničení laboratoří vypadá jako přiznání viny," řekl listu odborník na chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordon.

Šichany, které leží v Povolží asi 730 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, jsou sídlem odbočky ruského Státního vědeckovýzkumného ústavu organické chemie a technologie, který vývoj armádních jedů zastřešoval. Město, nepřístupné cizincům a Rusům jen na zvláštní povolení, má podle RIA Novosti několik sektorů, armádní výzkum byl soustředěn do zóny Šichany-5.

"Budovy, kde se vyvíjely jedy, ničí. Každý úlomek suti je přitom spalován ve speciální peci s teplotou 800-1200 stupňů. Ani potom nejsou úlomky bezpečné, odvážejí je do speciálního úložiště," napsala v reportáži z uzavřeného města ruská agentura.

V ruských médiích v pátek rezonují čtvrteční výroky prezidenta Miloše Zemana o výrobě a testování novičoku v Česku. 

Reagoval na ně už i mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putinа Dmitrij Peskov. Podle něj "Zemanovy výroky ilustrují neudržitelnost stanoviska Londýna, který z otravy obviňuje Rusko". Peskov ale zdůraznil, že Kreml chápe, že látka vyvíjená v Česku nebyla tou, kterou byl otráven agent Sergej Skripal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová napsala, že britská vláda v případu otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery lže. "(...) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku," uvedla Zacharovová podle agentury TASS.

Severoatlantická aliance by podle ní měla vysvětlit, proč "tajila" informace o novičoku v Česku. Uvedla to v pátek odpoledne před novináři. Věří, že "pravda o výrobě či výskytu novičoku" i v dalších aliančních státech dříve či později vyjde najevo. Prezident Zeman podle mluvčí neprozradil nic, co by už Rusko dříve nevědělo, a proto také Moskva již dříve upozorňovala, že novičok jsou schopny vyrábět i další alianční státy. "Nejstrašnější je, že ruské diplomaty vyhostili z Česka právě kvůli prohlášení, že Česko má kapacity na výrobu novičoku," prohlásila Zacharovová. "Tady se odehraje totéž (...) nakonec se ukáže, jaké další členské státy NATO mají kapacitu tzv. novičok vyrábět," poznamenala. "Následujte Zemana a udělejte to, co je třeba udělat," apelovala na alianční státy.

Zemana cituje řada ruských médií. Například na anglickojazyčném státním zpravodajském serveru RT článek o údajném vývoji novičoku v Česku umístila redakce hned na první pozici zpráv. "Netřeba lhát: Zeman říká, že Česká republika testovala jed podobný novičoku, který byl využit proti Skripalovým," stojí v titulku článku na RT.

Ruský bulvární server Komsomolskaja pravda Zemanova slova označil za "informační bombu" a zprávu umístil jako hlavní v bloku politika. "Jed podobný novičoku byl v zemi vyvíjen ještě nedávno, v listopadu 2017," píše ve vytučněné pasáži Komsomolskaja pravda. Server ale cituje i českou ministryni Karlu Šlechtovou, která zdůraznila, že jakékoliv látky podobné novičoku byly testovány pro bezpečnostní účely a poté byly zničeny.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se