Americký prezident Donald Trump se hodlá v "nepříliš vzdálené budoucnosti" sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle Trumpa řešili oba lídři možnost uspořádání summitu v úterním telefonickém rozhovoru, v němž blahopřál Putinovi k vítězství v nedělních volbách hlavy státu.

Telefonickou gratulaci i jednání o vrcholné schůzce podle ruské agentury TASS potvrdil i Kreml.

Trump během setkání s novináři prohlásil, že chce s ruským prezidentem hovořit především o závodech ve zbrojení mezi oběma zeměmi, které "se vymykají kontrole".

Telefonát s Putinem označil za "velmi dobrý".

"Prezidenti se dohodli na rozvoji dalších dvoustranných kontaktů, a to i s ohledem na změny ve vedení ministerstva zahraničí USA," uvedla k rozhovoru ruská agentura s odvoláním na informace z Kremlu.

Trump nedávno z vedení diplomacie odvolal Rexe Tillersona a nahradil ho dosavadním šéfem špionážní služby CIA Mikem Pompeem. Jmenování musí potvrdit Senát amerického Kongresu.

Prezidenti debatovali o situaci v Sýrii a na Ukrajině, napsala dále agentura. Zdůraznili přitom nezbytnost co nejrychlejšího pokroku při urovnání těchto problémů.

Poukázali na snížení napětí na Korejském poloostrově a zdůraznili význam řešení tamní situace mírovými prostředky.

Trump a Putin "zdůraznili význam koordinace úsilí o omezení závodů ve zbrojení".

Trumpův mluvčí přitom v pondělí sdělil, že prezident žádnou telefonickou gratulaci neplánuje. Ještě v úterý dopoledne kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že absenci blahopřání z Washingtonu Kreml nepovažuje za projev nepřátelství.

K Putinovu triumfu ve volbách se již vyjádřila řada západních státníků. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová ruskému lídrovi blahopřála, francouzský prezident Emmanuel Macron se omezil na přání úspěchu Rusku a Rusům. Z Británie, stejně jako například z pobaltských států, blahopřání nepřišlo.

Trumpův mluvčí v první reakci na volební výsledek v pondělí uvedl, že Bílý dům výsledek očekával a bude se snažit o spolupráci s Ruskem v oblastech, v nichž to bude možné.