Případ vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky má jistý přesah do Česka, řekl v úterý novinářům slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Slovensko již navázalo spolupráci s policejními sbory v Česku, Itálii a také s Europolem.

Slovenští policisté se podle Gašpara nejprve obrátili na své kolegy v České republice. Důvody tohoto kroku Gašpar odmítl upřesnit, řekl pouze, že případ "má jistý dosah do České republiky".

Gašpar také řekl, že slovenská policie je s ohledem na zmiňované informace o práci Kuciaka v kontaktu také s partnery v Itálii a dostala rovněž nabídku Europolu ohledně využití jeho expertů na analýzu mobilních zařízení. "Nevěděli jsme, zda náš expertní ústav dokáže prolomit nějaké ochranné prvky těchto zařízení," uvedl Gašpar.

Slovenská policie vyhodnocuje e-maily a více než dvě desítky hlášení na zvláštní telefonickou linku, kterou v souvislosti s vyšetřováním vraždy reportéra zřídila pro veřejnost. Vláda v pondělí vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou odhalit vraha či vrahy novináře a jeho přítelkyně.

Zavražděný slovenský investigativní novinář Ján Kuciak podle portálu Aktuality.sk mapoval podnikatelské vazby Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaně s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, který byl prý napojen na italskou mafii. Portál napsal, že Vadala v roce 2003 stanul v Itálii před soudem v souvislosti s ukrýváním člena mafie, pro nedostatek důkazů byl ovšem zproštěn viny. Později se Vadala přestěhoval na Slovensko.

List dodal, že osoba se stejným jménem a datem narození jako Vadala byla zmíněna v zatykači italských policejních orgánů, vyšetřování proti samotnému Vadalovi bylo ovšem zastaveno pro nedostatek důkazů. Úřad slovenské vlády informace zatím nekomentoval.

Již v pondělí jiný investigativní novinář Tom Nicholson hovořil o tom, že si s Kuciakem psal o podezřeních ohledně zneužívání peněz z evropských fondů pravděpodobně italskou mafií na východním Slovensku.

Premiér Fico se v úterý svých spolupracovníků zastal. "Nemůžete spojovat lidi s úkladnou vraždou, aniž byste předložili jeden jediný relevantní důkaz. Jen tak si vybírat některé lidi, kteří někdy v minulosti měli nějaké kontakty, a dávat je do portfolia lidí, kteří mají něco s úkladnou dvojnásobnou vraždu, je něco, co nemohu akceptovat," řekl Fico na společné tiskové konferenci s Gašparem a také s ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Dodal, že Jasaň úspěšně absolvoval všechny bezpečnostní prověrky a má přístup i k přísně tajným dokumentům.

Ficova asistentka Trošková, která působí na úřadu vlády v pozici hlavní poradkyně, se v minulosti jako modelka dostala do centra pozornosti slovenských médií hlavně kvůli fotografiím pro pánský magazín, na kterých pózovala spoře oblečená.

Společnost GIA Management později získal jiný podnikatel, a to Pietro Catroppa, jehož jinou firmu Prodest podle Sme monitorovala slovenská tajná služba SIS. Bratislavský soud loni povolil sledování hovorů telefonního čísla firmy Prodest, jejímž společníkem byl někdejší poslanec Ficovy strany Směr - sociální demokracie a nynější tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň.

O podnikatelském propojení Troškové a Jasaně na Vadalu již v roce 2016 psal slovenský týdeník Plus 7 dní. Bývalý redaktor časopisu Ivan Mego nyní potvrdil, že téma skupiny 'Ndrangheta předal Kuciakovi, protože jemu samému vydavatelství neumožnilo získané informace publikovat.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, pro který Kuciak pracoval, bez bližších podrobností uvedl, že článek, na kterém zavražděný novinář pracoval, bude zveřejněn.

Slovenská policie, podle které byli Kuciak a jeho partnerka minulý týden zavražděni pravděpodobně kvůli investigativní práci novináře, bližší informace o průběhu vyšetřování neuvedla.

Investigativní novinář Nicholson v pondělí hovořil o tom, že s Kuciakem si minulý týden psal o podezření, že pravděpodobně italská mafie na východním Slovensku zneužívá peníze z evropských fondů, a to prostřednictvím fingovaného pěstování rostlin v biokvalitě. Kuciak podle něj pracoval na případu skupiny, která byla pravděpodobně propojena s kalábrijskou mafií 'Ndrangheta.

Podle portálu Postoj.sk na východním Slovensku působí síť firem, za kterými pravděpodobně stojí italské mafiánské rodiny a které čerpaly miliony eur z evropských fondů určených na zemědělství.

Vraždu v úterý odsoudil i Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman v úterý odsoudil vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Vyjádřil naději, že pachatel bude dopaden. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Čeští politici včetně premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) vraždu odsoudili již v pondělí, kdy se informace objevila v médiích, Hrad ale odmítl případ komentovat. Šok a zděšení nad smrtí kolegy v pondělí vyjádřili i čeští novináři a přední politici Evropské unie. Památku novináře v pondělí večer uctily i stovky lidí v Praze a Brně.

Miloš Zeman se o novinářích často vyjadřuje nelichotivě. Pozornost vzbudila například loni v Pekingu jeho poznámka týkající se značného počtu přítomných novinářů v místnosti. Český prezident vyjádřil názor, že je v sále mnoho žurnalistů a bylo by prý dobré je "likvidovat", na což ruský prezident Vladimir Putin diplomaticky reagoval: "Není třeba likvidovat, ale snížit jejich počet, to ano." Tento Zemanův výrok v pondělí připomněl například místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka na Twitteru: "Vtipkování Zemana s Putinem, že novináři by se měli likvidovat, dnes vidíme bohužel v praxi, když byl na Slovensku zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak a jeho partnerka."

Ovčáček v pondělí na Twitteru jen uvedl, že někteří politici a aktivisté zneužívají děsivou vraždu k politickému boji, jiné vyjádření ke Kuciakově úmrtí neposkytl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist