Víkendová neshoda mezi republikány a demokraty ohledně amerického federálního rozpočtu může mít neblahý následek pro prezidenta Donalda Trumpa. Jeho překvapivá a nyní napjatě očekávaná cesta na Světové ekonomické forum do Davosu ve čtvrtek a v pátek se může zásadně omezit a podle serveru Politico možná i zrušit.

Kongres má o rozpočtu, který od soboty funguje v provizoriu, jednat znovu v pondělí večer středoevropského času. Zatímco vízová oddělení velvyslanectví nebo elektronický systém ESTA vydávající víza fungují bez problémů, do Davosu možná neodletí americký ministr financí Steven Mnuchin, který měl vést za léta největší americkou delegaci a připravit půdu pro Trumpa. Ten má fórum v pátek odpoledne uzavírat projevem. Americká delegace měla mít kolem tří stovek lidí včetně více než desítky členů Trumpova kabinetu.

Pokud se kongresmani na rozpočtu nedohodnou, může se celá americká vládní účast zrušit nebo významně omezit. Úřadující americký prezident přitom míří do Davosu po dlouhých osmnácti letech, naposledy tam byl Bill Clinton v roce 2000.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se