Při demonstracích přišlo v Íránu v noci na pondělí o život deset lidí, oznámila íránská státní televize. Podle ní policie zasáhla proti "ozbrojeným demonstrantům", kteří se pokusili obsadit policejní stanice a vojenské základny. Protesty začaly ve čtvrtek a podle televize od té doby bylo zabito 12 osob. Íránci protestují proti špatné ekonomické situaci. Demonstrace podpořili americký prezident, německý ministr zahraničí i významný izraelský představitel. Podle úřadů jeden demonstrant v pondělí také zastřelil policistu a tři další zranil.

"Při událostech z minulé noci bylo bohužel zabito celkem deset lidí. Někteří ozbrojení protestující se pokusili obsadit policejní stanice a vojenské základny, ale narazili na odpor pořádkových sil," uvedla televize. Ta pak v pondělí večer s odvoláním na policejního mluvčího informovala o smrtonosné střelbě proti policistům v Nadžafabádu - o život prý přišel nejméně jeden z nich.

První velký protest byl hlášen ve čtvrtek z Mašhadu, po němž následovala další města. V noci na pondělí policie zasahovala také v Teheránu, kde proti demonstrantům použila slzný plyn. Podle íránských zdrojů skončilo za mřížemi několik set lidí. Skupinky protestujících, z nichž někteří skandovali hesla proti režimu, se shromáždily v centru Teheránu i v pondělí večer; přítomno bylo i mnoho policistů. Jde o nejrozsáhlejší protesty od roku 2009, kdy Íránci vyšli do ulic kvůli znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Írán se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti hlavně mezi mladými lidmi. V zemi je velká inflace a lidem se nelíbí vysoké ceny zejména potravin, z nichž některé jako kuřata a vejce v poslední době zdražily až o 40 procent.

Demonstrující na twitteru podpořil americký prezident Donald Trump, který zároveň připomněl dohodu se západními mocnostmi o íránském jaderném programu, díky které se Teherán zbavil protiíránských sankcí a kterou Trump zpochybňuje. Šéf Bílého domu přitom popsal Írán jako "zemi selhávající na všech úrovních navzdory té hrozné dohodě, kterou s ním uzavřela Obamova administrativa". "Úžasný íránský národ byl po tolik let utiskován. Touží po jídle i po svobodě. Je okrádán o lidská práva a bohatství. JE ČAS NA ZMĚNU!" napsal Trump.

Demonstranty povzbudil také izraelský ministr tajných služeb Jisrael Kac. "Mohu íránskému národu popřát v boji za svobodu a demokracii jenom úspěch. Pokud uspějí, zmizí mnoho hrozeb vůči Izraeli a celému regionu," řekl ministr v rozhlase. Někteří íránští představitelé protesty považují za akci podněcovanou ze zahraničí, avšak Kac vyloučil izraelský vliv na Íránce.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel vyjádřil znepokojení nad úmrtím demonstrantů. "Vyzýváme íránskou vládu, aby respektovala právo demonstrantů shromažďovat se a pokojně vyjádřit svůj názor," upozornil Gabriel. "Po střetech z posledních dnů je o to důležitější, aby se všechny strany vyhýbaly násilí," dodal.

Demonstrace pokračovaly v Íránu v noci na pondělí, i když prezident Hasan Rúhání v nedělním projevu vyzval ke klidu a řekl, že občané dostanou větší prostor ke kritice. V pondělí prohlásil, že íránský národ odpoví na akce "všech provokatérů a lidí, kteří nedodržují zákon". Podle něj jsou v menšině.

Na snímcích zveřejňovaných na sociálních sítích bylo vidět útoky demonstrantů na veřejné budovy, náboženské stavby, banky i na velitelství islámských milicí. Zapáleny byly některé domy i policejní auta. Íránské úřady omezily přístup k sociálním sítím jako telegram a instagram, kterých účastníci protestních akcí využívají.