Francouzská vláda by mohla zvážit změnu vztahů s Korsikou, která usiluje o větší autonomii na Francii, ale nepřistoupí na změny mimo jiné v otázce uznání korsičtiny za oficiální jazyk. V rozhovoru, který ve středu otiskl španělský list El Mundo, to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Na Korsice se nedávno konaly místní volby, v nichž zvítězila koalice nacionalistů a zastánců autonomie Pè a Corsica (Pro Korsiku).

Její vůdci chtějí s Paříží jednat o rozšíření autonomie v daňových záležitostech, o zrovnoprávnění korsičtiny s francouzštinou a o omezení práva na nákup nemovitostí na Korsice na lidi, kteří na ostrově žijí nejméně pět let.

"Výhledově můžeme uvažovat o změnách a premiér (Édouard Philippe) to korsickým politikům naznačil. Ale musí to být v souladu s ústavou. Tento republikánský rámec nám neumožňuje přistoupit na požadavky, jako je rezidenční právo nebo uznání korsičtiny za oficiální jazyk vedle francouzštiny," řekl Macron.

Pè a Corsica má v parlamentu 43 z 61 křesel. Část korsických nacionalistů usiluje o rozšíření autonomie, ostatní o nezávislost. Korsika je domovem 330 tisíc lidí a představuje dva ze 101 francouzských departementů. Na rozdílů od Katalánska tamní nacionalisté nemají ambice získat nezávislost hned, protože vliv ostrova, na němž se roku 1769 narodil Napoleon, není z hlediska demografie a ekonomiky s Katalánskem srovnatelný.

Macron v rozhovoru neupřesnil, o čem je ochoten vyjednávat. K požadavkům Korsičanů se od voleb vyjádřil poprvé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist