Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal daňovou reformu, kterou tento týden schválil Kongres Spojených států. Daňové změny, které budou platit od ledna, jsou nejrozsáhlejší od dob prezidenta Ronalda Reagana, který vládl v 80. letech.

Reforma, která mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent a jednotlivcům umožňuje snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu, je jedním z pilířů Trumpova politického programu.

Kongres schvalování reformy zakončil ve středu. Hlasování se ale neobešlo bez komplikací. V úterý návrh podpořila Sněmovna reprezentantů, Senát ale následně musel kvůli procesním pochybením přijmout upravenou verzi, takže ve středu musela o nové úpravě hlasovat opět sněmovna.

Ačkoli Trump po hlasování Kongresu označil reformu za dárek pro Američany, neboť jim sníží daňovou zátěž, některá americká média spekulovala, že z taktických důvodů s ohledem na nadcházející volby do sněmovny a třetiny Senátu prezident dokument podepíše až po Novém roce.

V takovém případě by změny, ke kterým patří i škrty v některých zdravotních a sociálních programech, platily od roku 2019 a ne od ledna 2018. Podle AP Trump v pátek prohlásil, že chtěl s podpisem opravdu počkat až na leden, ale nakonec změnil názor.

Kritici reformy prohlašují, že prospěch z ní budou mít především korporace a bohatí lidé. Trump takové závěry odmítá a tvrdí, že změny povzbudí celé hospodářství, zejména střední třídu. Podle některých prognóz změny zvýší státní dluh v nadcházejících deseti letech o téměř 1,5 bilionu dolarů (33 bilionu korun), což ale řada republikánů zpochybňuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist