Saúdská Arábie začne přidělovat turistická víza v prvním čtvrtletí příštího roku. Řekl to princ Mohamed bin Salmán, který v zemi odpovídá za sektor cestovního ruchu. Království dosud vydávalo povolení ke vstupu jen poutníkům do Mekky, ale ne turistům. Do země se bylo možné dostat i s pomocí záruky místního příbuzného, firmy či jiné uznávané organizace.

Princ Salmán o úmyslu pouštět cizince do země jako turisty hovořil už v listopadu, ale nestanovil tehdy žádný časový údaj. Máme "všechna nezbytná vládní povolení", řekl nyní v rozhovoru s agenturou AFP.

Novinka je součástí programu Vize 2030, jímž chce korunní princ Mohamed bin Salmán zahájit reformy, které mají v zemi vytvořit vedle ropy další zdroje příjmů.

Podle prince Salmána budou víza vydávána elektronicky a k dispozici budou "lidem ze všech států, které povolují svým občanům cestovat" do Saúdské Arábie. Podle něj se nyní pracuje na procesu, jímž budou víza udělována.

K programu Vize 2030 se řadí i rozhodnutí, že království povolí ženám řídit automobily. Dále jsou to rozsáhlé stavební záměry a jedním z nich je vybudování luxusních lázeňských středisek na padesáti ostrovech v Rudém moři. Mohlo by tím vzniknout až 35 000 pracovních míst.

Turisty by mohly zlákat památky spojované s Nabatejci, například lokalita al-Hidžr. Jde o nejzachovalejší památku na tuto předislámskou kulturu po jordánské Petře. Al-Hidžr je na seznamu kulturního dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).