Prezident USA Donald Trump v pondělí představil novou bezpečnostní strategii USA. V ní hovořil o řadě témat, která ovlivňují vnitřní i vnější bezpečnost Spojených států amerických.
Nedílnou součástí bezpečnostní strategie Spojených států je podle Trumpa zeď na hranicích s Mexikem.
Trump také odsoudil přístup svých předchůdců k terorismu, neboť prý jen vedl k tomu, že radikální uskupení jako Islámský stát (IS) ovládla rozsáhlá území. Předchozí prezidentské administrativy se také nedbale věnovaly otázce Severní Koreje, kvůli čemuž tamní režim mohl značně zesílit, prohlásil americký prezident.
Trump rovněž odsoudil dosavadní postoj k přistěhovalectví. Prohlásil, že do USA nelegálně přišly miliony migrantů a že další miliony Amerika přijala. Američané podle něj nikdy takový postup neodsouhlasili, ale musí za něj platit.
Rozsáhlá stavba protipřistěhovalecké zdi na hranici s Mexikem ale dosud nezačala, neboť si prezident nedokázal zajistit v Kongresu její financování.
Se zdí, která má podle Trumpa ochránit Ameriku před nelegálním přistěhovalectvím, kriminalitou a pašováním drog, Mexiko nesouhlasí.
Odmítá také její stavbu zaplatit, jak Trump žádá.
Nemáme jinou možnost
Nová strategie také uvádí, že Spojené státy a jejich partneři v budoucnu podniknou nejtvrdší možné kroky k jadernému odzbrojení Severní Koreje. KLDR podle Trumpa nesmí být nadále pro svět hrozbou.
Trump vyzdvihl, že současná americká strategie vůči Pchjongjangu přispěla na rozdíl od přístupu předchozích prezidentů k přijetí nejpřísnějších sankcí vůči KLDR. Tlak podle něho musí pokračovat. "Nemáme jinou možnost," řekl americký prezident.
Během představování strategie se Trump také vyjádřil k nedávnému zmařenému připravovanému teroristickému útoku v Petrohradě. Uvedl, že útok, kterému se Rusku podařilo zabránit díky informacím americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), si mohl vyžádat tisíce obětí.
K odvrácení útoku na katedrálu Panny Marie Kazaňské a další místa v Petrohradu podle Moskvy i Washingtonu podstatnou měrou přispěla informace CIA. Díky tomu mohly ruské bezpečnostní složky zatknout teroristickou skupinu, která v druhém největším městě Ruska atentáty chystala.
Na adresu Ruska se Trump vyjádřil ještě jednou, a to v souvislosti s vměšováním do vnitřních záležitostí USA. Podle Trumpova strategického plánu Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě.
"S využitím moderních metod podvratné taktiky zasahuje Rusko do domácích politických záležitostí zemí po celém světě," uvádí zhruba 70stránkový dokument, který se zevrubně věnuje americké bezpečnosti.
Americká strategie jako příklad ruských nekalých praktik zmiňuje zneužívání informací, zasahování do kampaní, vytváření falešných identit na internetu nebo placení uživatelů sociálních sítí, kteří pak na webu vystupují jako provokatéři.
V případě Číny pak Trumpova strategie označuje asijskou velmoc za jednoho z amerických rivalů, kteří Americe kradou duševní vlastnictví v hodnotě miliard dolarů (desítek miliard korun).
Spojené státy se odmítají smířit s čínským vzestupem a vztahy obou zemí budou čelit "většímu tlaku a výzvám", píší v reakci oficiální čínská média. Podle čínské ambasády ve Washingtonu by měl Trump opustit staré myšlení.
Hrozbu vidí americká strategie také ve vojenské moci Ruska a Číny, konkrétně pak v jejich pokročilých zbraňových systémech. Dokument nicméně konstatuje, že vývoj protiraketové obrany USA je zaměřen proti Íránu a Severní Koreji a není jeho cílem narušit dlouhodobé strategické vztahy s Ruskem a Čínou.
Ruské vedení nesouhlasí s tvrzením prezidenta USA Donalda Trumpa, že Rusko pro Spojené státy představuje bezpečnostní hrozbu. V Moskvě to prohlásil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Nová americká strategie má podle něj "imperiální charakter". Podle Peskova nová strategie USA ukazuje na "úporné odmítání multipolárního světa". Rusko podle něj nemůže souhlasit s tvrzením, že je hrozbou americké bezpečnosti. V americkém dokumentu je nicméně "špetka pozitivních momentů", zejména připravenost spolupracovat s Ruskem v oblastech, které odpovídají zájmům USA, řekl Peskov.
Pokud jde o zájmy a hodnoty Ruska a Číny, jsou podle amerického dokumentu zcela v protikladu s těmi, které ctí Spojené státy. "Čína chce dostat Spojené státy z tichomořského regionu, rozšířit moc svého státem řízeného ekonomického modelu a změnit oblast podle svých představ," uvádí americká strategie. "Rusko usiluje o obnovu svého velmocenského postavení a o zřízení sféry vlivu u svých hranic," dodává.
Moskva se podle Washingtonu snaží oslabit americký vliv ve světě a rozdělit dosavadní spojenectví mezi USA a dalšími státy a partnery.
Evropskou unii a obranné společenství NATO pak Rusko vnímá jako hrozbu.
Dokument nicméně konstatuje, že záměry Ruska a Číny nemusí být neměnné a že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat s Moskvou i Pekingem v případě společných zájmů.
Jako chybu hodnotí strategie desítky let trvající přesvědčení americké politiky, že podpora růstu Číny a její zapojení do mezinárodního společenství povedou k liberalizaci země. "V rozporu s našimi nadějemi Čína rozšířila svou moc na úkor suverenity jiných," uvádí dokument.
Národní bezpečnostní strategie je veřejný dokument, který prezidentská administrativa Spojených států pravidelně připravuje pro Kongres a ve kterém na obecné úrovni shrnuje hlavní bezpečnostní hrozby. Trump, který se prezidentské funkce ujal letos v lednu, zveřejnil svou vůbec první bezpečnostní strategii.
Dosud byl aktuální dokument Trumpova demokratického předchůdce Baracka Obamy z roku 2015, který nahrazoval Obamovu bezpečnostní strategii z roku 2010.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist