Osm let vězení v kolonii přísného režimu a náhrada škody ve výši 130 milionů rublů (asi 48 milionů korun) je rozsudek, který si vyslechl bývalý ruský ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev.

Soudkyně zamoskvoreckého soudu uvěřila tvrzení obžaloby, že Uljukajev vymáhal úplatek ve výši dvou milionů dolarů od šéfa státního koncernu Rosněfť Igora Sečina za to, že jeho ministerstvo nebude bránit účasti této společnosti při privatizaci jiné ropné firmy, Bašněfti.

Uljukajev obvinění z korupce ve svém posledním slově odmítl a tvrdil, že se stal obětí "strašlivé a nemilosrdné provokace", jejíž "autor se rozplynul, zůstal po něm jen smrad".

Dříve než ho vězeňská stráž odvedla ze soudní místnosti, exministr prohlásil, že rozsudek je nespravedlivý. Uljukajevovi právníci se rozhodně hodlají odvolat.

Proces vyvolal obrovský zájem novinářů, bylo to poprvé v novodobých dějinách Ruska, kdy byl zatčen ministr ve výkonu funkce. Sám Uljukajev tvrdil během procesu, že se mu Igor Sečin pomstil za to, že požadoval za Bašněfť spravedlivou cenu. V kufříku, který mu Sečin pod kontrolou tajných služeb předal, měly být lahve kvalitního vína, a ne dva miliony dolarů.

Pravda je, že postavení a možnosti Igora Sečina byly v Kremlu řádově vyšší než Uljukajeva a jeden komentátor popsal oficiální verzi jako bajku o tom, že králík bude vydírat hroznýše.

Podle většiny komentátorů byl výsledek procesu očekávatelný a jen znovu ukázal vliv a sílu Igora Sečina. Původně vláda totiž nechtěla Bašněfť prodat státním firmám, aby tak nešlo jen o předání majetku z jedné státní kapsy do druhé. Rosněfť dosáhla toho, že vláda omezení zrušila a nakonec Bašněfť prodala právě jí. Nyní se soudí s bývalým majitelem Bašněfti, společností AFK Sistema. Soud Rosněfti nedávno přiřkl náhradu škody ve výši 130 miliard rublů za prodej před privatizací některých divizí Bašněfti. Sistema se hájí, že šlo o normální ekonomickou činnost a podala odvolání. Otázka ovšem je, zda odsouzení Uljukajeva nebude pro ně signálem, že soudit se se Sečinem nemá cenu.

Související