Libanonský premiér Saad Harírí v sobotu rezignoval na svou funkci, kterou zastával necelý rok. Podle tiskových agentur to oznámil v televizním vystoupení.

Nečekané rozhodnutí zdůvodnil tím, že v zemi panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a tehdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu. V době neshod své sunnitské strany s radikálním šíitským hnutím Hizballáh spolutvořícím vládu se prý Saad Harírí obává o svůj život.

"Žijeme v atmosféře podobné té, která panovala před zavražděním mučedníka Rafíka Harírího. Mám dojem, že se chystá tajné spiknutí usilující o můj život," prohlásil podle agentury Reuters sedmačtyřicetiletý politik, který již premiérský post zastával v letech 2009 až 2011. Tehdy se jeho vláda národní jednoty rozpadla poté, co ji opustili členové Hizballáhu a jejich spojenci.

Tentokrát se Harírí rozhodl odejít sám kvůli neshodám se šíitským hnutím, které je podporováno Teheránem.

Končící šéf kabinetu obvinil v rezignačním projevu právě Íránce z vměšování do arabských záležitostí.

Harírího třicetičlenná vláda národní jednoty podle agentury AP mezi své hlavní úspěchy může počítat fakt, že zemi uchránila od dopadů občanské války v sousední Sýrii. Harírího rezignace však patrně zvýší napětí v zemi, jejíž politická reprezentace obtížně hledá vyvážení sil mezi sunnitskou, šíitskou a křesťanskou částí obyvatel.