Útočník, který v úterý v New Yorku dodávkou narážel do chodců a cyklistů, zabil osm lidí a dalších 11 zranil. Oznámil to starosta Bill de Blasio, podle něhož šlo o "zvláště zbabělý teroristický čin".

Zástupce newyorské policie na tiskové konferenci informoval, že pachatelem je devětadvacetiletý muž, který byl při zatýkání postřelen do břicha a je v nemocnici.

Podle agentury AP je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.

Podrobnosti o jeho identitě policie odmítla zveřejnit. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma patrně nešlo o skupinově organizovanou akci.

Americká média s odvoláním na své zdroje informují, že šlo zřejmě o Uzbeka Sayfulla Saipova, který pobýval v zemi od roku 2010 díky takzvané zelené kartě.

Pachatel se svým pronajatým pick-upem vjel na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům, jel po ní více než kilometr a srážel lidi. Šest obětí podle policie zemřelo na místě, dvě další po převozu do nemocnice.

Svou cestu zakončil útočník nárazem do školního autobusu, přičemž byly zraněny dvě děti a dva dospělí. Poté vystoupil z kabiny, křičel a v rukou držel dvě zbraně, podle vyšetřovatelů šlo ale o paintballovou a vzduchovou pistoli.

Podle argentinského ministerstva zahraničí zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. O jedné mrtvé osobě pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané obou zemí jsou podle úřadů i mezi zraněnými, zraněnou Němku ohlásila také německá vláda. Policie zatím identitu ani národnost obětí nezveřejnila.

Podezřelého z vražedného útoku na Manhattanu postřelil policista

Policisté vyšetřující útok našli vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS). Uvedla to televize CNN s odvoláním na policejní zdroj, podle něhož byl anglicky psaný vzkaz v dodávce. Podle jiných médií není jeho obsah zcela jasný. V autě nebyly nalezeny žádné výbušniny. Guvernér státu New York Andrew Cuomo existenci dopisu potvrdil, podrobnosti ale nesdělil.

Saipov v USA podle všeho neměl žádné záznamy, které by ukazovaly na jeho možné radikální smýšlení. Také jeho přátelé tvrdí, že nezastával žádné vyhrocené postoje. Cuomo již v úterý řekl, že se zdá, že atentátník byl takzvaným osamělým vlkem, který jednal sám a který nebyl napojen na rozsáhlejší teroristické spiknutí.

Někteří svědci, s nimiž hovořili reportéři amerických televizí, mluvili až o desítce výstřelů, které se na Manhattanu ozvaly. Policejní zdroj listu The New York Times uvedl, že útočník vykřikoval hesla velebící Alláha. Úřady to ale nepotvrdily.

"Ano. Když opouštěl vůz, učinil prohlášení," řekl na novinářský dotaz nejednoznačně O’Neill, podle něhož policie vyšetřuje útok jako teroristický čin kvůli tomuto prohlášení a kvůli způsobu provedení.

Útočník v New Yorku najel do chodců a cyklistů. Zabil 8 lidí

O žádných Saipovových vazbách na radikály dosud není policii nic známo, na sociálních sítích nebyl aktivní. Podle agentury AP se živil jako řidič a měl průkaz vydaný na Floridě, zřejmě však žil v New Jersey, z něhož je to do New Yorku blíže. Nějakou dobu pracoval i pro společnost Uber, která si před jeho přijetím prověřovala jeho minulost. Interní prověrkou prošel. Život v Americe se mu podle známých líbil. V minulosti byl podle amerických médií opakovaně pokutován kvůli dopravním přestupkům.

Jeden z jeho bývalých sousedů z Tampy uvedl, že Saipov byl znám jako agresivní řidič. Kvůli jistému incidentu na parkovišti se s ním i pohádal.

Televize NBC News uvedla, že Saipov má manželku a dvě děti. Bývalý Saipovův soused z doby, kdy žil na Floridě, ho označil za člověka, který žil uzavřen v rámci své rodiny.

Trump chce změnit systém udělování víz

"V NYC to vypadá na další útok velice chorého a pomateného člověka," uvedl na Twitteru prezident Donald Trump, který byl o podrobnostech krveprolití informován.

"V USA ne!" dodal šéf Bílého domu.

"Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země po jejich porážce na Blízkém východě a jinde. Dost!" napsal s použitím zkratky pro Islámský stát v dalším příspěvku na Twitteru Trump, který vyslovil soustrast obětem "teroristického činu".

Později dodal, že nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě zpřísnit "extrémní prověřování" migrantů mířících do Spojených států.

Ve středu Trump na Twitteru kritizoval americký vízový systém, kdy je možné získat přistěhovalecké povolení v loterii.

Navrhuje proto změnu, podle které by se víza udělovala na základě zásluh.

Případu se ujali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Pachatel podle nich jednal sám, po nikom dalším policie nepátrá.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech, jako jsou letiště či mosty.

"New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit," uvedl Cuomo v reakci na čin. Několik hodin po masakru vyrazil po boku starosty města do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

Incident se odehrál na West Side Highway, rušné magistrále lemující západní pobřeží Manhattanu při levém břehu řeky Hudson.

Je to jen několik bloků od Světového obchodního centra a památníku obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

Podezřelého z vražedného útoku na Manhattanu postřelil policista

Útočník v New Yorku najel do chodců a cyklistů. Zabil 8 lidí