Ruská policie v pátek zadržela opozičního předáka Alexeje Navalného u jeho bydliště v Moskvě. Chystal se zrovna odcestovat na shromáždění svých přívrženců v Nižním Novgorodu v rámci své kampaně před jarními prezidentskými volbami. Místní úřady mítink označily za nezákonný, i když podle opozice jej prý zprvu povolily. Podle policie byl Navalnyj zatčen za výzvy k účasti na nepovolených akcích.

"Och, jak ten stařík Putin nechce, abych se dostal na mítink v Nižním Novgorodu. Vyšel jsem (z domu), abych odjel na nádraží, ale zadrželi mě. Bylo to jako ve filmu. Přijelo auto a z něj vystoupili policisté," uvedl Navalnyj na sociálních sítích s tím, že jej policisté nejspíše vezou na strážnici, aniž mu sdělili nějaké obvinění či vysvětlení. "Jako obvykle. Zadrželi, přivezli, chrání a nikdo nic neví. Ptám se: proč jste mne zadrželi? Odpovídají, že se to hned vysvětlí."

Moskevská správa ministerstva vnitra uvedla, že policisté Navalného zadrželi za "výzvy k nepovoleným veřejným akcím". Současně vyzvala občany "nepodléhat provokacím a zdržet se účasti na nepovolených akcích".

"Kreml považuje má setkání s voliči za obrovskou hrozbu a dokonce za urážku - vždyť k nim na setkání nikdo zadarmo nechodí," poznamenal později Navalnyj, který obvinění odmítl. Postěžoval si také, že jej policisté nechali tři hodiny čekat pod Putinovým portrétem, než sepsali protokol o přestupku. Za ten by soud mohl opozičníka poslat až na 30 dnů za mříže.

Podle agentury Interfax opozičníkovi přívrženci v Nižním Novgorodu plánují večer uspořádat nepovolenou demonstraci na podporu svého vůdce.

Na daném náměstí místní úřady mezitím podle serveru Newsru.com naplánovaly "vlastenecký" festival.

V Nižním Novgorodu policisté podle stanice Echo Moskvy zadrželi šéfa opozičního štábu Leonida Volkova "za pořádání masové nepovolené akce".

Navalnyj, který si získal proslulost bojem proti korupci, se stal jedním z vůdců velkých protivládních demonstrací na přelomu let 2011 a 2012, se kterými skoncoval až návrat Vladimira Putina do Kremlu. Navalnyj nyní pořádá volební kampaň před prezidentskými volbami, jež se budou konat v březnu 2018, ačkoliv jej úřady s odvoláním na předchozí odsouzení nechtějí ke klání o Kreml připustit.

Letos 12. června, kdy se v zemi slavil státní svátek, Navalnyj zorganizoval protestní demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Účast mu ale dopřána nebyla, zatčen byl hned při odchodu ze svého bytu. Při mítinku policie zadržela stovky dalších lidí. Odsedět si pak musel 25 dnů ve vězení.